Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Hitomi

Uznání a copyright: F. Scott Porter (NASA, Goddard Space Flight Center)

Včera, 17. února v 5:45 odpoledne japonského standardního času z kosmického střediska Tanegashima organizace JAXA, které se nachází na jižním pobřeží Japonska, k nebi vzlétla raketa H-IIA. Na palubě byla astronomická rentgenová družice ASTRO-H, která je nyní již na oběžné dráze. Tato družicová observatoř je určená k výzkumu extrémního vesmíru od černých děr až po hmotné kupy galaxií a je vybavena špičkovými rentgenovými dalekohledy a přístroji, které jsou citlivé na energie fotonů od 300 do 600 000 elektronvoltů. Pro srovnání, energie fotonů viditelného světla se pohybují kolem 2 až 3 elektronvoltů. Podle tradice přejmenování družic po jejich úspěšném vypuštění se nyní družice ASTRO-H nově nazývá "Hitomi", což bylo inspirováno starodávnou legendou draků. Hitomi znamená "oční zřítelnici".

Štítky: Astro-h, Hitomi, Launch


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »