Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Hitomi

Uznání a copyright: F. Scott Porter (NASA, Goddard Space Flight Center)

Včera, 17. února v 5:45 odpoledne japonského standardního času z kosmického střediska Tanegashima organizace JAXA, které se nachází na jižním pobřeží Japonska, k nebi vzlétla raketa H-IIA. Na palubě byla astronomická rentgenová družice ASTRO-H, která je nyní již na oběžné dráze. Tato družicová observatoř je určená k výzkumu extrémního vesmíru od černých děr až po hmotné kupy galaxií a je vybavena špičkovými rentgenovými dalekohledy a přístroji, které jsou citlivé na energie fotonů od 300 do 600 000 elektronvoltů. Pro srovnání, energie fotonů viditelného světla se pohybují kolem 2 až 3 elektronvoltů. Podle tradice přejmenování družic po jejich úspěšném vypuštění se nyní družice ASTRO-H nově nazývá "Hitomi", což bylo inspirováno starodávnou legendou draků. Hitomi znamená "oční zřítelnici".

Štítky: Astro-h, Hitomi, Launch


11. vesmírný týden 2018

11. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 3. do 18. 3. 2018. Měsíc bude v novu. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter a ráno Mars a Saturn. Na noční obloze nyní doporučíme pozorování rovnou 110 objektů. Pokračují přelety družice Humanity Star. V týdnu proběhne premiéra životopisného filmu Grygar. Před 25 lety začala pravidelná pozorování pomocí desetimetrových dalekohledů Keck na Havaji.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Zodiakální světlo, pozorováno 8. 3. 2018 mezi 19:00 až 20:30, jeden snímek, expozice 30 s, Fujifilm X-E1 + Samyang 12/2.2, dark+flat.

Další informace »