Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Hitomi

Uznání a copyright: F. Scott Porter (NASA, Goddard Space Flight Center)

Včera, 17. února v 5:45 odpoledne japonského standardního času z kosmického střediska Tanegashima organizace JAXA, které se nachází na jižním pobřeží Japonska, k nebi vzlétla raketa H-IIA. Na palubě byla astronomická rentgenová družice ASTRO-H, která je nyní již na oběžné dráze. Tato družicová observatoř je určená k výzkumu extrémního vesmíru od černých děr až po hmotné kupy galaxií a je vybavena špičkovými rentgenovými dalekohledy a přístroji, které jsou citlivé na energie fotonů od 300 do 600 000 elektronvoltů. Pro srovnání, energie fotonů viditelného světla se pohybují kolem 2 až 3 elektronvoltů. Podle tradice přejmenování družic po jejich úspěšném vypuštění se nyní družice ASTRO-H nově nazývá "Hitomi", což bylo inspirováno starodávnou legendou draků. Hitomi znamená "oční zřítelnici".

Štítky: Astro-h, Hitomi, Launch


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Iridium 86

Další informace »