Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3310: Spirální galaxie s překotným vznikem hvězd

Uznání a copyright: AAO ITSO Office, Gemini Obs./AURA & T. A. Rector (U. Alaska Anchorage)

Večírek ve spirální galaxii NGC 3310 je stále v plném proudu. Zhruba přes 100 milióny lety se galaxie NGC 3310 nejspíš srazila s menší galaxií, což ve větší spirální galaxii zahájilo poryv překotného vznikání hvězd. Proměnlivá gravitace při srážce vytvořila hustotní vlny, které stlačily existující mračna plynu a vyvolaly hvězdotvorný večírek. Na snímku z dalekohledu Gemini Sever je galaxie vidět do velkých podrobností, přičemž růžová barva zvýrazňuje plyn a bílá a modrá hvězdy. Některé hvězdokupy v této galaxii jsou docela mladé, což ukazuje na to, že galaxie s překotným vznikem hvězd mohou v takovém režimu zůstat docela dlouho. NGC 3310 měří asi 50 000 světelných let, nachází se asi 50 miliónů světelných let daleko a je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: NGC 3310, Spirální galaxie, Starburst galaxy


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Iridium 86

Další informace »