Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3310: Spirální galaxie s překotným vznikem hvězd

Uznání a copyright: AAO ITSO Office, Gemini Obs./AURA & T. A. Rector (U. Alaska Anchorage)

Večírek ve spirální galaxii NGC 3310 je stále v plném proudu. Zhruba přes 100 milióny lety se galaxie NGC 3310 nejspíš srazila s menší galaxií, což ve větší spirální galaxii zahájilo poryv překotného vznikání hvězd. Proměnlivá gravitace při srážce vytvořila hustotní vlny, které stlačily existující mračna plynu a vyvolaly hvězdotvorný večírek. Na snímku z dalekohledu Gemini Sever je galaxie vidět do velkých podrobností, přičemž růžová barva zvýrazňuje plyn a bílá a modrá hvězdy. Některé hvězdokupy v této galaxii jsou docela mladé, což ukazuje na to, že galaxie s překotným vznikem hvězd mohou v takovém režimu zůstat docela dlouho. NGC 3310 měří asi 50 000 světelných let, nachází se asi 50 miliónů světelných let daleko a je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: NGC 3310, Spirální galaxie, Starburst galaxy


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »