Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3310: Spirální galaxie s překotným vznikem hvězd

Uznání a copyright: AAO ITSO Office, Gemini Obs./AURA & T. A. Rector (U. Alaska Anchorage)

Večírek ve spirální galaxii NGC 3310 je stále v plném proudu. Zhruba přes 100 milióny lety se galaxie NGC 3310 nejspíš srazila s menší galaxií, což ve větší spirální galaxii zahájilo poryv překotného vznikání hvězd. Proměnlivá gravitace při srážce vytvořila hustotní vlny, které stlačily existující mračna plynu a vyvolaly hvězdotvorný večírek. Na snímku z dalekohledu Gemini Sever je galaxie vidět do velkých podrobností, přičemž růžová barva zvýrazňuje plyn a bílá a modrá hvězdy. Některé hvězdokupy v této galaxii jsou docela mladé, což ukazuje na to, že galaxie s překotným vznikem hvězd mohou v takovém režimu zůstat docela dlouho. NGC 3310 měří asi 50 000 světelných let, nachází se asi 50 miliónů světelných let daleko a je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: NGC 3310, Spirální galaxie, Starburst galaxy


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »