Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá mračna nad Hong Kongem

Uznání a copyright: Alfred Lee

Co je to na obloze? Tento měsíc se vysoko na obloze nad čínským Hong Kongem objevilo ne jedno, ale hned dvě neobvyklá mračna. V popředí byl dlouhý lentikulární (čočkovitý) mrak a mračno, které vzniká poblíž pohoří ze stoupajícího vzduchu a někomu může připomínat kosmickou loď mimozemšťanů. Výše na obloze a dále v pozadí byl barevný perleťový mrak. Perleťová oblaka jsou tvořena vodními kapičkami podobné velikosti, které pak lámou různé barvy ve slunečním světle různým způsobem. Ještě dál je v pozadí Slunce, které sice z přímého pohledu odstiňuje neprůhledný lentikulární mrak, ale dává světlo barvám z perleťového mraku. Není obvyklé oba typy mračen vidět nad Hong Kongem a naneštěstí za pár minut byly oba dva pryč.

Štítky: Lenticular Cloud, Iridescent cloud, Hong kong


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Iridium 86

Další informace »