Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá mračna nad Hong Kongem

Uznání a copyright: Alfred Lee

Co je to na obloze? Tento měsíc se vysoko na obloze nad čínským Hong Kongem objevilo ne jedno, ale hned dvě neobvyklá mračna. V popředí byl dlouhý lentikulární (čočkovitý) mrak a mračno, které vzniká poblíž pohoří ze stoupajícího vzduchu a někomu může připomínat kosmickou loď mimozemšťanů. Výše na obloze a dále v pozadí byl barevný perleťový mrak. Perleťová oblaka jsou tvořena vodními kapičkami podobné velikosti, které pak lámou různé barvy ve slunečním světle různým způsobem. Ještě dál je v pozadí Slunce, které sice z přímého pohledu odstiňuje neprůhledný lentikulární mrak, ale dává světlo barvám z perleťového mraku. Není obvyklé oba typy mračen vidět nad Hong Kongem a naneštěstí za pár minut byly oba dva pryč.

Štítky: Lenticular Cloud, Iridescent cloud, Hong kong


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »