Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá mračna nad Hong Kongem

Uznání a copyright: Alfred Lee

Co je to na obloze? Tento měsíc se vysoko na obloze nad čínským Hong Kongem objevilo ne jedno, ale hned dvě neobvyklá mračna. V popředí byl dlouhý lentikulární (čočkovitý) mrak a mračno, které vzniká poblíž pohoří ze stoupajícího vzduchu a někomu může připomínat kosmickou loď mimozemšťanů. Výše na obloze a dále v pozadí byl barevný perleťový mrak. Perleťová oblaka jsou tvořena vodními kapičkami podobné velikosti, které pak lámou různé barvy ve slunečním světle různým způsobem. Ještě dál je v pozadí Slunce, které sice z přímého pohledu odstiňuje neprůhledný lentikulární mrak, ale dává světlo barvám z perleťového mraku. Není obvyklé oba typy mračen vidět nad Hong Kongem a naneštěstí za pár minut byly oba dva pryč.

Štítky: Lenticular Cloud, Iridescent cloud, Hong kong


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »