Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aljašské falešné měsíce

Uznání a copyright: Sebastian Saarloos

Co se to děje na obloze? Světlo Měsíce ozařuje zasněženou scénu s noční krajinou a nebem, která byla zachycena v lednu 2013 z Lower Miller Creek na Aljašce v USA. Nad hornatým západním obzorem je přeexponovaný Měsíc v první čtvrti obklopený ledovým halo, které vlevo a vpravo lemují falešné měsíce. Jedná se o světelný úkaz zvaný paraselenae (množné číslo). Paraselene je analogickým úkazem k falešnému slunci neboli parhelionu, který vzniká měsíčním světlem lámaným tenkými šestibokými destičkovými ledovými krystaly ve vysokých mracích cirrus. Vzhled paraselenae určuje geometrie krystalů, takže jsou vidět v úhlu 22 stupňů nebo více od Měsíce. Paraselenae, tedy falešné měsíce, jsou ve srovnání s jasným kotoučem Měsíce slabé a dají snadněji uvidět, když je Měsíc nízko nad obzorem.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Falešné měsíce, Ledové krystaly, Alaska


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »