Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa v blízkosti Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro, TWAN)

Na tomto rozsáhlém koutu jižní oblohy lze snadno spatřit nádherně zelenou komu komety 252P/Linear. Pouhým okem viditelná kometa zde z tmavého místa nedaleko Flinders v provincii Victoria v Austrálii nejeví žádný ohon. Překvapivě jasná koma měří asi 1 stupeň a pózuje pod mlhovinami, hvězdami a temnými trhlinami Mléčné dráhy. K vytvoření mozaiky bylo použito pět snímků pořízených po západu Měsíce a před ranním svítáním 21. března. Bylo to méně než 24 hodin před nejtěsnějším přiblížením komety k Zemi na vzdálenost zhruba 5,3 miliónů kilometrů od naší dobré planety. Protože je kometa tak blízko Zemi, tak se rychle pohybuje na obloze a v nadcházejících dnech by ji měli uvidět pozorovatelé na severní polokouli. Na předúsvitové obloze, ale s měsíčním světlem, se bude pohybovat souhvězdími Střelce a Štíra, které jsou vidět u jižního obzoru. Bude to poblíž trojúhelníku tvořeného jasným žlutým Marsem, Saturnem a Antaresem vlevo nahoře.

Štítky: Kometa 252p/linear, Kometa, Mléčná dráha, Mouse over


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »