Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa v blízkosti Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro, TWAN)

Na tomto rozsáhlém koutu jižní oblohy lze snadno spatřit nádherně zelenou komu komety 252P/Linear. Pouhým okem viditelná kometa zde z tmavého místa nedaleko Flinders v provincii Victoria v Austrálii nejeví žádný ohon. Překvapivě jasná koma měří asi 1 stupeň a pózuje pod mlhovinami, hvězdami a temnými trhlinami Mléčné dráhy. K vytvoření mozaiky bylo použito pět snímků pořízených po západu Měsíce a před ranním svítáním 21. března. Bylo to méně než 24 hodin před nejtěsnějším přiblížením komety k Zemi na vzdálenost zhruba 5,3 miliónů kilometrů od naší dobré planety. Protože je kometa tak blízko Zemi, tak se rychle pohybuje na obloze a v nadcházejících dnech by ji měli uvidět pozorovatelé na severní polokouli. Na předúsvitové obloze, ale s měsíčním světlem, se bude pohybovat souhvězdími Střelce a Štíra, které jsou vidět u jižního obzoru. Bude to poblíž trojúhelníku tvořeného jasným žlutým Marsem, Saturnem a Antaresem vlevo nahoře.

Štítky: Kometa 252p/linear, Kometa, Mléčná dráha, Mouse over


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (398188) Agni

Snímek planetky (398188) Agni Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka o efemeridové jasnosti 16.4 magnitudy se nacházela v souhvězdí Labutě. Po obloze se pohybovala rychlostí 3.97 obloukové vteřiny za minutu ve vzdálenosti 0.101 au od Země a 1.087 au od Slunce.

Další informace »