Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa v blízkosti Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro, TWAN)

Na tomto rozsáhlém koutu jižní oblohy lze snadno spatřit nádherně zelenou komu komety 252P/Linear. Pouhým okem viditelná kometa zde z tmavého místa nedaleko Flinders v provincii Victoria v Austrálii nejeví žádný ohon. Překvapivě jasná koma měří asi 1 stupeň a pózuje pod mlhovinami, hvězdami a temnými trhlinami Mléčné dráhy. K vytvoření mozaiky bylo použito pět snímků pořízených po západu Měsíce a před ranním svítáním 21. března. Bylo to méně než 24 hodin před nejtěsnějším přiblížením komety k Zemi na vzdálenost zhruba 5,3 miliónů kilometrů od naší dobré planety. Protože je kometa tak blízko Zemi, tak se rychle pohybuje na obloze a v nadcházejících dnech by ji měli uvidět pozorovatelé na severní polokouli. Na předúsvitové obloze, ale s měsíčním světlem, se bude pohybovat souhvězdími Střelce a Štíra, které jsou vidět u jižního obzoru. Bude to poblíž trojúhelníku tvořeného jasným žlutým Marsem, Saturnem a Antaresem vlevo nahoře.

Štítky: Kometa 252p/linear, Kometa, Mléčná dráha, Mouse over


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Seskupení Měsíce, Marsu a Venuše

Další informace »