Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa v blízkosti Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro, TWAN)

Na tomto rozsáhlém koutu jižní oblohy lze snadno spatřit nádherně zelenou komu komety 252P/Linear. Pouhým okem viditelná kometa zde z tmavého místa nedaleko Flinders v provincii Victoria v Austrálii nejeví žádný ohon. Překvapivě jasná koma měří asi 1 stupeň a pózuje pod mlhovinami, hvězdami a temnými trhlinami Mléčné dráhy. K vytvoření mozaiky bylo použito pět snímků pořízených po západu Měsíce a před ranním svítáním 21. března. Bylo to méně než 24 hodin před nejtěsnějším přiblížením komety k Zemi na vzdálenost zhruba 5,3 miliónů kilometrů od naší dobré planety. Protože je kometa tak blízko Zemi, tak se rychle pohybuje na obloze a v nadcházejících dnech by ji měli uvidět pozorovatelé na severní polokouli. Na předúsvitové obloze, ale s měsíčním světlem, se bude pohybovat souhvězdími Střelce a Štíra, které jsou vidět u jižního obzoru. Bude to poblíž trojúhelníku tvořeného jasným žlutým Marsem, Saturnem a Antaresem vlevo nahoře.

Štítky: Kometa 252p/linear, Kometa, Mléčná dráha, Mouse over


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »