Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orionův pás a meč nad vrcholem Teide

Uznání a copyright: Cesar & Carlos Tejedor

Nad slavným vulkánem pózuje malebná jižní část slavného souhvězdí mýtického lovce Oriona. Zasněžený vrcholek Teide je jedním z největších vulkánů na Zemi a nachází se na Kanárských ostrovech u severovýchodního pobřeží Afriky. Pod vrcholem sopky jsou vidět světla skupiny, která plánuje dosáhnout vrcholu Teide ještě před úsvitem. Na kompozitním obrázku sestaveném z expozic ze stejného místa za jednu noc minulý měsíc jsou tři ikonické hvězdy pásu Oriona vidět těsně nad vrcholem, zatímco slavná mlhovina v Orionu a zbytek Orionova meče jsou vidět za levým svahem sopky. Na snímku s dlouhou expozicí je též vidět Mlhovina Koňská hlava a to jako tmavý výběžek do červené emisní mlhoviny v pásu nalevo a vpravo nahoře od Koňské hlavy je patrná mlhovina Plamen.

Štítky: Souhvězdí Orion, Orion's belt, Teide


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »