Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orionův pás a meč nad vrcholem Teide

Uznání a copyright: Cesar & Carlos Tejedor

Nad slavným vulkánem pózuje malebná jižní část slavného souhvězdí mýtického lovce Oriona. Zasněžený vrcholek Teide je jedním z největších vulkánů na Zemi a nachází se na Kanárských ostrovech u severovýchodního pobřeží Afriky. Pod vrcholem sopky jsou vidět světla skupiny, která plánuje dosáhnout vrcholu Teide ještě před úsvitem. Na kompozitním obrázku sestaveném z expozic ze stejného místa za jednu noc minulý měsíc jsou tři ikonické hvězdy pásu Oriona vidět těsně nad vrcholem, zatímco slavná mlhovina v Orionu a zbytek Orionova meče jsou vidět za levým svahem sopky. Na snímku s dlouhou expozicí je též vidět Mlhovina Koňská hlava a to jako tmavý výběžek do červené emisní mlhoviny v pásu nalevo a vpravo nahoře od Koňské hlavy je patrná mlhovina Plamen.

Štítky: Souhvězdí Orion, Orion's belt, Teide


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Iridium 86

Další informace »