Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orionův pás a meč nad vrcholem Teide

Uznání a copyright: Cesar & Carlos Tejedor

Nad slavným vulkánem pózuje malebná jižní část slavného souhvězdí mýtického lovce Oriona. Zasněžený vrcholek Teide je jedním z největších vulkánů na Zemi a nachází se na Kanárských ostrovech u severovýchodního pobřeží Afriky. Pod vrcholem sopky jsou vidět světla skupiny, která plánuje dosáhnout vrcholu Teide ještě před úsvitem. Na kompozitním obrázku sestaveném z expozic ze stejného místa za jednu noc minulý měsíc jsou tři ikonické hvězdy pásu Oriona vidět těsně nad vrcholem, zatímco slavná mlhovina v Orionu a zbytek Orionova meče jsou vidět za levým svahem sopky. Na snímku s dlouhou expozicí je též vidět Mlhovina Koňská hlava a to jako tmavý výběžek do červené emisní mlhoviny v pásu nalevo a vpravo nahoře od Koňské hlavy je patrná mlhovina Plamen.

Štítky: Souhvězdí Orion, Orion's belt, Teide


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 21P/Giacobini-Zinner

Snímek komety 21P/Giacobini-Zinner Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa o efemeridové jasnosti 9.6 magnitudy se nacházela v souhvězdí Cefea. Po obloze se pohybovala rychlostí 2.03 obloukové vteřiny za minutu ve vzdálenosti 0.688 au od Země a 1.250 au od Slunce.

Další informace »