Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rychlý elektrostatický přepravní systém k heliopauze

Uznání ilustrace: NASA, Marshall Space Flight Center

Chcete se vydat na rychlou cestu na okraj Sluneční soustavy? Tak vezměte v úvahu HERTS (Heliopause Electrostatic Rapid Transit System). Nyní se tento koncept testuje a cesta do vzdálenosti přes 100 astronomických jednotek (15 miliard kilometrů) by mohla trvat 10 až 15 let. To je rychlé v porovnání 35 lety, které k dosažení heliopauzy, neboli vnější hranice vlivu slunečního větru, potřeboval Voyager 1, který je nyní nejvzdálenější kosmickou sondou lidstva. HERTS by využíval pokročilé elektrické solární plachetnice, která by z rotující sondy roztáhla četné, zhruba 20 kilometrové, 1 milimetr tlusté, kladně nabité dráty. Generovaná elektrostatická síla by odpuzovala rychlé protony slunečního větru a tak vytvářela tah. Ve srovnáním s odrazivou světelnou sluneční plachetnicí, což je další pohonný systém do hlubokého vesmíru, který nevyžaduje pohonné látky, elektrická plachetnice na sluneční vítr by pokračovala ve zrychlování i ve větších vzdálenostech od Slunce a při přeletu k vnějším planetám by stále vyvíjela tah.

Štítky: Transport, Elektrický


17. vesmírný týden 2018

17. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 23. 4. do 29. 4. 2018. Měsíc je mezi první čtvrtí a úplňkem. Večer je nad západem jasná Venuše. Jupiter je vidět už kolem půlnoci a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Na obloze se podíváme na asterismus, který připomíná číslici tři. Hledač exoplanet TESS s pomocí Falconu 9 úspěšně odstartoval. Devadesátky by se dožil Gene Shoemaker.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2264 HaLRGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2018 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze Měsíc a ještě dál než leží Slunce, ve vzdálenosti 2180 světelných let, nalezneme „Vánoční stromeček“. Nu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Farebné svetelné dráhy hviezd

Dlhšia expozícia

Další informace »