Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rychlý elektrostatický přepravní systém k heliopauze

Uznání ilustrace: NASA, Marshall Space Flight Center

Chcete se vydat na rychlou cestu na okraj Sluneční soustavy? Tak vezměte v úvahu HERTS (Heliopause Electrostatic Rapid Transit System). Nyní se tento koncept testuje a cesta do vzdálenosti přes 100 astronomických jednotek (15 miliard kilometrů) by mohla trvat 10 až 15 let. To je rychlé v porovnání 35 lety, které k dosažení heliopauzy, neboli vnější hranice vlivu slunečního větru, potřeboval Voyager 1, který je nyní nejvzdálenější kosmickou sondou lidstva. HERTS by využíval pokročilé elektrické solární plachetnice, která by z rotující sondy roztáhla četné, zhruba 20 kilometrové, 1 milimetr tlusté, kladně nabité dráty. Generovaná elektrostatická síla by odpuzovala rychlé protony slunečního větru a tak vytvářela tah. Ve srovnáním s odrazivou světelnou sluneční plachetnicí, což je další pohonný systém do hlubokého vesmíru, který nevyžaduje pohonné látky, elektrická plachetnice na sluneční vítr by pokračovala ve zrychlování i ve větších vzdálenostech od Slunce a při přeletu k vnějším planetám by stále vyvíjela tah.

Štítky: Transport, Elektrický


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Popelavý svit Měsíce v Tlučné

Popelavý svit Měsíce nad obcí Tlučná

Další informace »