Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna asperatus nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Witta Priester

Co je to za druh mračen? Ačkoliv příčina těchto neobvyklých atmosférických struktur není známá a jakkoliv hrozivě vypadají, tak se zdá, že to nejsou zvěstovatelé meteorologické zkázy. Neformálně se tato mračna jmenují undulatus asperatus, mají zvláštní vzhled, neobvyklý výskyt, jsou poměrně neprostudována a byla navrhnuta jako nový typ mraků. Zatímco většina nízkých mrakových vrstev je naspodu plochá, mračna asperatus vespod vykazují výraznou vertikální strukturu. Proto se spekuluje, že mračna asperatus by mohla být příbuzná s lentikulárními mračny, která vznikají u hor, nebo s mračny mammatus, která souvisí s bouřkovými mraky, nebo snad s fönovým větrem, což je typ suchého větru směrem dolů, který fouká z hor. Takový vítr se jmenuje Canterburský oblouk a proudí k východnímu pobřeží novozélandského Jižního ostrova. Snímek, na který se díváte byl pořízen nad Hanmer Springs v Canterbury na Novém Zélandu v roce 2005 a ukazuje zvláště jemné podrobnosti, jelikož sluneční světlo zvlněné mraky osvětluje ze strany.
Oprava: Lepší překlad 4. věty o plochém okraji zaslal Alexej Šimeček.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Nový Zéland, Asperatus clouds, Lenticular clouds


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »