Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna asperatus nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: Witta Priester

Co je to za druh mračen? Ačkoliv příčina těchto neobvyklých atmosférických struktur není známá a jakkoliv hrozivě vypadají, tak se zdá, že to nejsou zvěstovatelé meteorologické zkázy. Neformálně se tato mračna jmenují undulatus asperatus, mají zvláštní vzhled, neobvyklý výskyt, jsou poměrně neprostudována a byla navrhnuta jako nový typ mraků. Zatímco většina nízkých mrakových vrstev je naspodu plochá, mračna asperatus vespod vykazují výraznou vertikální strukturu. Proto se spekuluje, že mračna asperatus by mohla být příbuzná s lentikulárními mračny, která vznikají u hor, nebo s mračny mammatus, která souvisí s bouřkovými mraky, nebo snad s fönovým větrem, což je typ suchého větru směrem dolů, který fouká z hor. Takový vítr se jmenuje Canterburský oblouk a proudí k východnímu pobřeží novozélandského Jižního ostrova. Snímek, na který se díváte byl pořízen nad Hanmer Springs v Canterbury na Novém Zélandu v roce 2005 a ukazuje zvláště jemné podrobnosti, jelikož sluneční světlo zvlněné mraky osvětluje ze strany.
Oprava: Lepší překlad 4. věty o plochém okraji zaslal Alexej Šimeček.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Nový Zéland, Asperatus clouds, Lenticular clouds


43. vesmírný týden 2017

43. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 23. 10. do 29. 10. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Téměř celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, ráno navíc jasná Venuše a slabší Mars. Jupiter je za Sluncem. Aktivita Slunce je nízká. Dozvěděli jsme se, že poslední zdroj gravitačních vln, zachycený společně s Virgo, byl splynutím dvou neutronových hvězd. Rampa SLC-40 na Floridě, kde došlo loni k explozi rakety Falcon 9, už brzy bude hostit další starty. Na ISS skončila série tří údržbářských výstupů do volného prostoru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails a lietadlo

20.10.2017; 21:35 LSEČ; Canon 350D+Samyang 8/3.5; 15x27s v 3s intervaloch. 1600ISO; Tesárske Mlyňany.

Další informace »