Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Einsteinův prstenec

Uznání: Y. Hezaveh (Stanford) et al., ALMA (NRAO/ESO/NAOJ), NASA/ESA Hubble Space Telescope

Může se jedna galaxie schovávat za druhou? Nikoliv v případě SDP.81. Modrá galaxie v popředí na obrázku z Hubblova kosmického dalekohledu působí jako obrovská gravitační čočka a ohýbá světlo galaxie v pozadí, která je vidět na snímku pořízeném v rádiových vlnách dalekohledem ALMA (Atacama Large Millimeter Array) červeně, kolem sebe a umožňuje ji vidět. Zákryt je tak dokonalý, že obraz vzdálené galaxie je zborcen do částečného prstence kolem galaxie v popředí a tomu se říká Einsteinův prstenec. Podrobná analýza zborcení gravitační čočkou ukazuje, že ta malá tmavá satelitní galaxie se také podílí na ohybu světla a tak posiluje náznaky, že mnohé satelitní galaxie jsou slabé a že jim dominuje temná hmota. Tato malá galaxie je vidět jako malá bílá tečka vlevo. I když má tento Einsteinův prstenec pouze několik obloukových vteřin, tak ve skutečnosti měří desítky tisíc světelných let.

Komentáře? Otázky? Klikněte na odkaz Discuss.

Štítky: Trpasličí galaxie, Gravitační čočky, Einstein ring


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »