Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fermiho gama Měsíc

Uznání: NASA, DOE, International Fermi LAT Collaboration

Pokud byste mohli vidět pouze gama záření, tedy fotony s energií až miliardkrát vyšší, než má viditelné světlo, tak Měsíc by byl jasnější, než Slunce! Tuto neuvěřitelnou skutečnost dokládá tento nový obraz Měsíce, založený na datech nasbíraných přístrojem LAT (Large Area Telescope) Fermiho kosmického gama dalekohledu během prvních sedmi let provozu (2008-2015). Fermiho gama vidění na měsíčním povrchu nerozliší podrobnosti, ale gama záření odpovídá velikosti Měsíce a jeho poloha je zjevně ve středu obrazu ve falešné barvě. Ty nejjasnější pixely odpovídají nejvýznamnějším detekcím lunárních gama paprsků. Proč je gama Měsíc tak jasný? Vysokoenergetické nabité částice, které proudí Sluneční soustavou a jsou známé jako kosmické paprsky, neustále bombardují nechráněný lunární povrch za vzniku gama záření. Jelikož kosmické paprsky přicházejí ze všech směrů, tak gama Měsíc je vždycky v úplňku a nevykazuje fáze. První gama snímek Měsíce pořídil přístroj EGRET na palubě Comptonovy gama observatoře, která byla vypuštěna před 25 lety.

Štítky: Gamma ray, Měsíc, Slunce, Cosmic ray, Fermi


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »