Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ježdění po Marsu

Uznáníá: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Kde jezdí po Marsu vozítko Curiosity? Jeho geografické cíle jsou na svazích hory Mount Sharp, jejíž vrchol je vidět v pozadí vpravo. Klíčovým vědeckým cílem ovšem zůstává lepší posouzení, kdy a kde byly na Marsu podmínky vhodné pro život, zvláště mikrobiální. K naplnění tohoto cíle bylo vozítko Curiosity nasměrováno přes nerovný terén plošiny Nautkluft Plateau, která je na snímku vidět v popředí vlevo. Curiosity nyní jede k hladším místů výše, kde se nachází kameny s hematitem (krevelem) a sírany, a tato místa by mohla vozítku poskytnout nové informace, jak dlouho byla tato část Marsu vlhká a tudíž příznivější pro život, než vyschla. Vozítko Curiosity začalo mít nedávno starosti se svými hliníkovými koly, která vykazují rostoucí známky opotřebení. I když vozítko Curiosity své cíle během dvouletého bádání splnilo, tak jeho mise byla prodloužena, jelikož nadále odkrývá hodnotné informace o mimořádné minulosti Marsu, další planetě od Slunce vedle Země.

Štítky: Mars, Curiosity rover, Mount Sharp


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »