Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Návštěva hvězdných mračen Mléčné dráhy Saturnem a Marsem

Uznání a copyright: Carlos Eduardo Fairbairn ; Rollover Annotation: Judy Schmidt

Planety, hvězdy, mlhoviny a galaxie, to všechno je na tomto nádherném snímku. Nejblíže k nám jsou dvě planety Mars (vpravo) a Saturn (střed), které jsou vidět jako dva jasné oranžové body v horní polovině snímku. Ve středu vpravo jsou barevná oblaka hvězdy Rho Ophiuchus a jasná oranžová hvězda Antares seřazená v Marsem níže. Tato mezihvězdná oblaka obsahují červené emisní mlhoviny i modré reflekční mlhoviny. Vpravo nahoře je reflexní mlhovina Modrá koňská hlava. Vlevo dole je mnoho temných absorpčních mlhovin, které sahají z centrálního pásu naší Galaxie Mléčná dráha. Tento hloubkový kompozit se skládá z mnoha dlouhých expozic pořízených minulý měsíc v Brazílii. I když pro spatření mlhovin je třeba dalekohled, tak Saturn a Mars zůstává tento měsíc viditelný po západu slunce na východě i neozbrojeným okem.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Saturn, Mars, Rho Ophiuchi, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »