Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř detektoru antineutrin Daya Bay

Uznání a copyright: DOE, Berkeley Lab - Roy Kaltschmidt, photographer

Proč je ve vesmíru více hmoty než antihmoty? Ministerstva energetiky v Číně a v USA spolu vytvořily Daya Bay Reactor Neutrino Experiment, aby pomohly osvětlit tuto stránku základní fyziky. Experiment se nachází pod tlustou vrstvou horniny asi 50 kilometrů severovýchodně od Hong Kongu v Číně, a osm Daya Bay detektorů sleduje antineutrina emitovaná šesti jadernými reaktory v okolí. Kamera se zde dívá podél jednoho z Daya Bay detektorů, kde jsou vidět snímače fotonů, které detekují slabé světlo emitované interakcí antineutrin s kapalinou v detektoru. První výsledky ukazují nečekaně vysoký poměr přeměny jednoho typu neutrina na jiné, a pokud se tento poměr potvrdí, tak by z toho mohla vyplývat existence doposud nedetekovaného typu neutrina, a též změna chápání reakcí fundamentálních částic, která nastala několik prvních sekund pod Velkém třesku.

Astrofyzici: Prohlédněte se 1250+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Neutrina, Daya Bay, Antimatter


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »