Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS a a mlhovina Helix

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Je vzácné, aby se tak různé objekty podařilo zachytit blízko sebe. Taková příležitost nyní nastala a před dvěma dny byla zobrazena kombinací současných expozic z Kanárských ostrovů ve Španělsku. Vpravo dole je kometa C/2013 X1 (PanSTARRS), kterou obklopuje zelená koma a úhlopříčně přes snímek z ní vyvěrá neobvykle rozdělený modrý iontový ohon. Tato obří sněhová koule padá ke Slunci a od svého objevu v roce 2013 se zjasňuje. I když je kometa PannSTARRS malebným cílem pro dlouhotrvající astrofotografické expozice, tak pro neozbrojené oko bude sotva viditelná až když příští měsíc dosáhne vrcholu své jasnosti. Také malebnou mlhovinu Helix vlevo nahoře obklopuje červeně zářící plyn. Mlhovina Helix ve vzdálenosti 700 světelných let je nejen mnohem dále, než kometa, ale její vzhled takový zůstane po tisíce let.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Ion tail, Comet panstarrs, Mlhovina Helix


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk

Animácia pohybu kométy C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk zo 14. 1. 2018 v čase od 18:17 do 19:55 CET. Pripojené foto bolo pointované na kométu, je v ňom zložených 12 x 480 sec, použitý bin 2x2. S je hore.

Další informace »