Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS a a mlhovina Helix

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Je vzácné, aby se tak různé objekty podařilo zachytit blízko sebe. Taková příležitost nyní nastala a před dvěma dny byla zobrazena kombinací současných expozic z Kanárských ostrovů ve Španělsku. Vpravo dole je kometa C/2013 X1 (PanSTARRS), kterou obklopuje zelená koma a úhlopříčně přes snímek z ní vyvěrá neobvykle rozdělený modrý iontový ohon. Tato obří sněhová koule padá ke Slunci a od svého objevu v roce 2013 se zjasňuje. I když je kometa PannSTARRS malebným cílem pro dlouhotrvající astrofotografické expozice, tak pro neozbrojené oko bude sotva viditelná až když příští měsíc dosáhne vrcholu své jasnosti. Také malebnou mlhovinu Helix vlevo nahoře obklopuje červeně zářící plyn. Mlhovina Helix ve vzdálenosti 700 světelných let je nejen mnohem dále, než kometa, ale její vzhled takový zůstane po tisíce let.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Ion tail, Comet panstarrs, Mlhovina Helix


43. vesmírný týden 2017

43. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 23. 10. do 29. 10. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Téměř celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, ráno navíc jasná Venuše a slabší Mars. Jupiter je za Sluncem. Aktivita Slunce je nízká. Dozvěděli jsme se, že poslední zdroj gravitačních vln, zachycený společně s Virgo, byl splynutím dvou neutronových hvězd. Rampa SLC-40 na Floridě, kde došlo loni k explozi rakety Falcon 9, už brzy bude hostit další starty. Na ISS skončila série tří údržbářských výstupů do volného prostoru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails a lietadlo

20.10.2017; 21:35 LSEČ; Canon 350D+Samyang 8/3.5; 15x27s v 3s intervaloch. 1600ISO; Tesárske Mlyňany.

Další informace »