Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS a a mlhovina Helix

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Je vzácné, aby se tak různé objekty podařilo zachytit blízko sebe. Taková příležitost nyní nastala a před dvěma dny byla zobrazena kombinací současných expozic z Kanárských ostrovů ve Španělsku. Vpravo dole je kometa C/2013 X1 (PanSTARRS), kterou obklopuje zelená koma a úhlopříčně přes snímek z ní vyvěrá neobvykle rozdělený modrý iontový ohon. Tato obří sněhová koule padá ke Slunci a od svého objevu v roce 2013 se zjasňuje. I když je kometa PannSTARRS malebným cílem pro dlouhotrvající astrofotografické expozice, tak pro neozbrojené oko bude sotva viditelná až když příští měsíc dosáhne vrcholu své jasnosti. Také malebnou mlhovinu Helix vlevo nahoře obklopuje červeně zářící plyn. Mlhovina Helix ve vzdálenosti 700 světelných let je nejen mnohem dále, než kometa, ale její vzhled takový zůstane po tisíce let.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Ion tail, Comet panstarrs, Mlhovina Helix


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »