Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v Peci

Uznání: European Southern Observatory
Acknowledgment: Aniello Grado and Luca Limatola

Kupa galaxií v Peci je pojmenovaná podle jižního souhvězdí, kde se nachází většina jejích galaxií a je jednou z nejbližších kup galaxií. Kupa je ve vzdálenosti asi 62 miliónů světelných let, což je téměř 20 krát víc, než je vzdálenost k naší sousední Galaxii v Andromedě, a je to jen o 10 procent dál, než je vzdálenost k známější a početnější Kupě galaxií v Panně. Téměř všechny žluté skvrnky, které jsou v zorném poli tohoto snímku o šířce 2 stupňů vidět, jsou eliptické galaxie v Kupě galaxií v Peci. Vpravo dole je vidět výrazná spirální galaxie s příčkou NGC 1365 jako nejnápadnější člen Kupy galaxií v Peci. Tento nádherný snímek byl pořízen přehlídkovým dalekohledem VLT Survey Telescope na Evropské jižní observatoři Paranal.

Štítky: Kupa galaxií, Fornax Cluster, Ngc1365


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »