Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Lofoten

Uznání a copyright: Alex Conu

Polární záře, neboli aurora borealis, je dobře známým návštěvníkem noční oblohy nad vesnicí Reine ostrovů Lofoten v Norsku. Z tábora na vrcholu hory se zdá, že záclony polární záře spolu s pobřežními světly tvoří trochu ponurou scénu. Tento nádherný snímek s moderní perspektivou na noční svět byl vybrán jako vítězný snímek mezinárodní fotografické soutěže Svět v noci 2016 - Nebe a Země (The World at Night's 2016 International Earth and Sky Photo Contest). Vybíralo se z více než 900 soutěžních snímků, které zdůrazňovaly krásu noční oblohy a její bitvu se světelným znečištěním.

Štítky: Soutěž twan 2016, Zima, Polární záře


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »