Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6814: Velká spirální galaxie z Hubbla

Uznání: ESA/Hubble & NASA; Acknowledgement: Judy Schmidt (Geckzilla)

Ve středu tohoto klidného víru hvězd je nejspíše nenasytná bestie černé díry. V okolí víří miliardy hvězd a nejvíce jsou vidět ty nejjasnější a nejmodřejší. Rozsah a krása této podívané dává tomuto víření právem označení velké spirální galaxie. Centrální bestie o sobě dává vědět takovým způsobem, že se zřejmě jedná o superhmotnou černou díru o hmotnosti asi 10 miliónů Sluncí. Nenasytná kreatura požírá hvězdy a plyn a má kolem sebe ohradu horkého plazmatu, které emituje dávky rentgenových paprsků. Taková bouřlivá centrální aktivita přísluší Seyfertovým galaxiím. Dohromady je tato kráska a zvíře katalogizována jako NGC 6814 a pár posledních miliard let je vidět v souhvězdí Orla (Aquila).

Štítky: Spirální galaxie, NGC 6814, Seyfertova galaxie


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »