Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovratový úsvit a západ úplňku

Uznání a copyright: Laurie Hatch

Za slunovratu 20. června na úsvitové obloze vycházelo Slunce a zapadal úplněk. Na snímku je Mount Hamilton a kopule Lickovy observatoře zachycené z nedalekého vrcholu ve střední Kalifornii a kalendářní datum znamená změnu astronomických ročních období a extrémní hodiny denního světla na obou polokoulích. Nad západním obzorem se táhne stín Země nad pohořím Santa Cruz. Těsně nad pásem atmosférické šedi je barevnější oblouk na opačné straně svítání a tento načervenalý pás, který zpátky rozptyluje sluneční světlo, je znám jako Venušin pás. Hra mezi daty slunovratů a lunárními měsíci činí z tohoto slunovratu s úplňkem vzácnou událost. Příští červnový slunovrat s úplňkem padne na stejné kalendářní datum 21. června 2062.

Štítky: Slunovrat, Úplněk, Belt of Venus


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »