Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovratový úsvit a západ úplňku

Uznání a copyright: Laurie Hatch

Za slunovratu 20. června na úsvitové obloze vycházelo Slunce a zapadal úplněk. Na snímku je Mount Hamilton a kopule Lickovy observatoře zachycené z nedalekého vrcholu ve střední Kalifornii a kalendářní datum znamená změnu astronomických ročních období a extrémní hodiny denního světla na obou polokoulích. Nad západním obzorem se táhne stín Země nad pohořím Santa Cruz. Těsně nad pásem atmosférické šedi je barevnější oblouk na opačné straně svítání a tento načervenalý pás, který zpátky rozptyluje sluneční světlo, je znám jako Venušin pás. Hra mezi daty slunovratů a lunárními měsíci činí z tohoto slunovratu s úplňkem vzácnou událost. Příští červnový slunovrat s úplňkem padne na stejné kalendářní datum 21. června 2062.

Štítky: Slunovrat, Úplněk, Belt of Venus


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Iridium 86

Další informace »