Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovratový úsvit a západ úplňku

Uznání a copyright: Laurie Hatch

Za slunovratu 20. června na úsvitové obloze vycházelo Slunce a zapadal úplněk. Na snímku je Mount Hamilton a kopule Lickovy observatoře zachycené z nedalekého vrcholu ve střední Kalifornii a kalendářní datum znamená změnu astronomických ročních období a extrémní hodiny denního světla na obou polokoulích. Nad západním obzorem se táhne stín Země nad pohořím Santa Cruz. Těsně nad pásem atmosférické šedi je barevnější oblouk na opačné straně svítání a tento načervenalý pás, který zpátky rozptyluje sluneční světlo, je znám jako Venušin pás. Hra mezi daty slunovratů a lunárními měsíci činí z tohoto slunovratu s úplňkem vzácnou událost. Příští červnový slunovrat s úplňkem padne na stejné kalendářní datum 21. června 2062.

Štítky: Slunovrat, Úplněk, Belt of Venus


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »