Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antikrepuskulární paprsky nad Koloradem II

Uznání a copyright: Regina Kelly

Co se to děje nad obzorem? I když se tato scéna může jevit jaksi nadpřirozená, tak to není nic obyčejnějšího, než zapadající Slunce a správně umístěné mraky. Na snímku nahoře jsou antikrepuskulární paprsky. Abychom jim porozuměli, tak si představme obyčejné krepuskulární paprsky, které jsou vidět kdykoliv, když sluneční světlo proudí přes díry v mracích. I když sluneční světlo opravdu putuje po přímkách, tak projekcí těchto přímek na kulovou oblohu jsou velké kružnice. Tudíž krepuskulární paprsky ze zapadajícího (nebo vycházejícího) slunce se budou sbíhat na druhé straně oblohy. V antisolárním bodě 180 stupňů od Slunce, a tam se jim říká antikrepuskulární paprsky. Zde je vidět zvlášť výrazný případ antikrepuskulárních paprsků, které byly vyfotografovány tento měsíc ve Westminsteru v Koloradu v USA.

Deja vu: Antikrepuskulární paprsky nad Koloradem (I)

Štítky: Anticrepuscular rays, Colorado, Rainbow


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »