Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2736: Mlhovina Tužka

Uznání a copyright: Howard Hedlund & Dave Jurasevich, Las Campanas Obs.

Poblíž středu tohoto ostrého podrobného kompozitního obrázku se shora dolů pohybují tenká, jasná, propletená vlákna, která jsou ve skutečnosti dlouhé vlny v kosmickém plátu zářícího plynu, který je vidět z boku. Rázová vlna se mezihvězdným prostorem sune rychlostí přes 500 000 kilometrů za hodinu. Podlouhlý vzhled mlhoviny katalogizované jako NGC 2736 naznačuje její populární jméno mlhovina Tužka. Mlhovina Tužka je asi 5 světelných let dlouhá, je zhruba 800 světelných let daleko, ale představuje pouze malou část zbytku supernovy v Plachtách. Samotný zbytek supernovy v Plachtách má průměr asi 100 světelných let a je to rozpínající se mračno trosek hvězdy, která explodovala asi před 11 0000 lety. Rázová vlna se původně pohybovala rychlostí miliónů kilometrů za hodinu, ale znatelně zpomalila a přitom vyčistila okolní mezihvězdný materiál. Tento širokoúhlý, ale úzkopásmový snímek v červené a modrozelené barvě sleduje charakteristickou záři atomů ionizovaného vodíku a kyslíku.

Štítky: Ngc2736, Pencil Nebula, Zbytek supernovy, Rázová vlna, Vela


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »