Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní nebeská věž

Image Credit & Copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Pokud byste vystoupali na vrchol této věže z kamenů postavené ve 13. století, tak byste možná mohli dosáhnout a dotknout se severního nebeského pólu, středového bodu obloukovitých stop všech hvězd. Dobře komponovaný snímek s několika náhodnými meteory byl pořízen během pěti a půl hodin jako série expozic dlouhých 45 sekund za tmavé noci 7. / 8. července. Expozice byly pořízeny digitální kamerou na stativu nedaleko Marathonu v Řecku na planetě Zemi. Ty krásné stopy hvězd pochopitelně odrážejí zemský denní otáčivý pohyb kolem své osy. Osa otáčení směřuje ke středu soustředných obloučků na noční obloze. Jasná hvězda Polárka je velice blízko severního nebeského pólu, takže ve středové proluce věže dělá dělá krátkou jasnou stopu a pro noční fotografy nebe a mořeplavce na severní polokouli je velice příhodná.

Štítky: Ncp, Polaris, Stopy hvězd


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »