Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Za Saturnem

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Co to je za Saturnem? Při odpovědi je třeba nejprve zmínit samotnou kameru, která je posazená na kosmické sondě Cassini a která nyní obíhá tuto planetu s nejrozvinutější soustavou prstenců ve Sluneční soustavě. Neobvyklá perspektiva umístila Cassini na stranu Saturnu odvrácenou od Slunce, takže více než polovina Saturnu je vidět tmavá a takové perspektivy nemůže dosáhnout žádný pozemský pozorovatel. Na infračerveném snímku, na který se díváte, je za Saturnem jeho měsíc Tethys, který je vidět jako malá tečka nad neobvyklým hexagonálním mračnem, které obepíná Saturnův severní pól. Tethys Saturn obíhá právě v rovině prstenců a měsíc o rozměru 1000 km je od sondy Cassini mnohem dále, než planeta samotná. Sonda Cassini studovala Saturn a jeho měsíce 12 let, ale naneštěstí se tento skvělý počin blíží ke konci. Aby se ochránil život, který by mohl existovat na nebo uvnitř Saturnových měsíců, bude tato kosmická sonda v září příštího roku nasměrována k zániku na Saturnu.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru

Štítky: Saturn, Tethys, Prstence


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »