Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M63: Galaxie Slunečnice v širokém poli

Uznání a copyright: Data - Deep Sky West, Processing - John Vermette

Poblíž středu tohoto širokoúhlého teleskopického pole kvete galaxie Slunečnice. Scéna ze souhvězdí Honicích psů (Canes Venatici) na obloze měří asi 2 stupně, neboli 4 úplňky. Tento majestátní vesmírný ostrov, který je formálněji znám jako M63, měří téměř 100 000 světelných let, což je zhruba velikost naší vlastní Galaxie Mléčná dráha. Spirální ramena zavinutá kolem jasného žlutého jádra protkávají pásy kosmického prachu a tečky hvězdotvorných oblastí. M63 je dominantním členem známé skupiny galaxií a má slabé rozsáhlé útvary, které by mohly být pozůstatky po trpasličích satelitních galaxiích, což je důkaz, že velké galaxie rostou požíráním těch malých. M63 září v celém elektromagnetickém spektru a předpokládá se, že prošla poryvem intenzivního vznikání hvězd.

Štítky: M63, Spirální galaxie, Překotný vznik hvězd, Star stream


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »