Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srážka galaxií ve Stephanově kvintetu

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA; Processing & Copyright: Jose Jimenez Priego

Přežije některá z těchto galaxií? Srážka dvou spirálních galaxií NGC 7318 by se mohla popsat jako semifinále galaktického vylučovacího turnaje. Obraz, na který se díváte, byl vytvořen ze snímků pořízených Hubblovým kosmickým dalekohledem. Pokud do sebe vzájemně narazí galaxie, tak se děje mnoho věcí, včetně gravitačního zborcení, kondenzace plynu za vzniku nových epizod vznikání hvězd a konečně splynutí dvou galaxií do jedné. Jelikož jsou obě tyto galaxie součástí Stephanova kvintetu, tak závěrečné kolo zápasu galaxií nejspíše nastane v příštích několika miliardách let s konečným výsledkem mnoha rozesetých hvězd a jedné velké galaxie. Je docela možné, že výslednou galaxii nebude snadné identifikovat s jejími původními složkami. Stephanův kvintet byla první identifikovaná skupina galaxií, nachází se asi 300 miliónů světelných let daleko a je vidět středně velkým dalekohledem v souhvězdí okřídleného koně (Pegasus).

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017: Snímky NASA

Štítky: Galaxie, Stephanův kvintet, NGC 7318


17. vesmírný týden 2018

17. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 23. 4. do 29. 4. 2018. Měsíc je mezi první čtvrtí a úplňkem. Večer je nad západem jasná Venuše. Jupiter je vidět už kolem půlnoci a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Na obloze se podíváme na asterismus, který připomíná číslici tři. Hledač exoplanet TESS s pomocí Falconu 9 úspěšně odstartoval. Devadesátky by se dožil Gene Shoemaker.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2264 HaLRGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2018 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze Měsíc a ještě dál než leží Slunce, ve vzdálenosti 2180 světelných let, nalezneme „Vánoční stromeček“. Nu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Farebné svetelné dráhy hviezd

Dlhšia expozícia

Další informace »