Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srážka galaxií ve Stephanově kvintetu

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA; Processing & Copyright: Jose Jimenez Priego

Přežije některá z těchto galaxií? Srážka dvou spirálních galaxií NGC 7318 by se mohla popsat jako semifinále galaktického vylučovacího turnaje. Obraz, na který se díváte, byl vytvořen ze snímků pořízených Hubblovým kosmickým dalekohledem. Pokud do sebe vzájemně narazí galaxie, tak se děje mnoho věcí, včetně gravitačního zborcení, kondenzace plynu za vzniku nových epizod vznikání hvězd a konečně splynutí dvou galaxií do jedné. Jelikož jsou obě tyto galaxie součástí Stephanova kvintetu, tak závěrečné kolo zápasu galaxií nejspíše nastane v příštích několika miliardách let s konečným výsledkem mnoha rozesetých hvězd a jedné velké galaxie. Je docela možné, že výslednou galaxii nebude snadné identifikovat s jejími původními složkami. Stephanův kvintet byla první identifikovaná skupina galaxií, nachází se asi 300 miliónů světelných let daleko a je vidět středně velkým dalekohledem v souhvězdí okřídleného koně (Pegasus).

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017: Snímky NASA

Štítky: Galaxie, Stephanův kvintet, NGC 7318


43. vesmírný týden 2017

43. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 23. 10. do 29. 10. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Téměř celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, ráno navíc jasná Venuše a slabší Mars. Jupiter je za Sluncem. Aktivita Slunce je nízká. Dozvěděli jsme se, že poslední zdroj gravitačních vln, zachycený společně s Virgo, byl splynutím dvou neutronových hvězd. Rampa SLC-40 na Floridě, kde došlo loni k explozi rakety Falcon 9, už brzy bude hostit další starty. Na ISS skončila série tří údržbářských výstupů do volného prostoru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails a lietadlo

20.10.2017; 21:35 LSEČ; Canon 350D+Samyang 8/3.5; 15x27s v 3s intervaloch. 1600ISO; Tesárske Mlyňany.

Další informace »