Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Curiosity u Murray Buttes na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Co to neobvyklého ční na Marsu? Jak robotické vozítko NASA Curiosity pokračuje při své jízdě po Marsu, tak se nyní začíná přibližovat ke svědeckým horám (buttes) Murray Buttes. Na tomto horizontálně komprimovaném snímku dokola 360 stupňů, který byl tento měsíc pořízen v kráteru Gale, je před ním vidět několik 15 metrů vysokých svědeckých hor. Tyto svědecké hory se považují za podobné svědeckým horám na Zemi v tom, že je pokrývá hustší hornina, která je poměrně odolná vůči erozi. Ve středu snímku je "rameno" a "ruka" Curiosity, které se používají ke zkoumání kamenů z blízka, vrtání do země a odběru vzorků. Vozítko Curiosity dosáhlo svého výročí čtyř let na Marsu a bylo mu povoleno další dva roky zkoumat svahy Mount Sharp, což je vrchol, který je ten vzdálený světlý útvar zcela vlevo.
Poznámka překladatele: Heslo české wikipedie - svědecká hora.

Interaktivní pohled: 360° verze snímku na YouTube s nakláněním a naklápěním.

Štítky: Mars, Curiosity rover, Murray Buttes


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »