Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 370: Kupa galaxií gravitační čočkou

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble SM4 ERO Team & ST-ECF

Co je to za podivný oblouk? Při pořizování snímků kupy galaxií Abell 370 si astronomové povšimli neobvyklého oblouku vpravo od mnoha galaxií v kupě. I když jsou astronomové zvídaví, tak jedna z původních reakcí byla vyhýbat se komentářům k oblouku, protože nikdo nic takového předtím neviděl. V polovině let 1980-tých lepší snímky ovšem astronomům umožnily oblouk identifikovat jako prototyp nového astrofyzikálního jevu, jevu zobrazení galaxií pozadí gravitační čočkou z celé kupy galaxií. Dnes víme, že se ten oblouk skládá ze dvou zborcených obrazů docela normální galaxie, která se náhodou nachází právě za touto obrovskou kupou. Gravitace kupy Abell 370 způsobuje, že světlo galaxií v pozadí, a všeho dalšího, se rozdělí a k pozorovateli přichází po četných drahách, které jsou podobné tomu jak se vzdálené světlo jeví přes sklenku vína. Astronomové v polovině roku 2009 využili právě vylepšeného Hubblova kosmického dalekohledu, aby zobrazili Abell 370 a obrazy gravitační čočkou do předtím nevídaných podrobností. Téměř všechny ty žluté obrazy, které zde vidíte, jsou galaxie v kupě Abell 370. Bystré oko si dokáže všimnout mnoha podivných oblouků a zborcených obloučků, ovšem ve skutečnosti to jsou obrazy vzdálených galaxií. Studium kupy Abell 370 a jejích obrazů astronomům poskytuje jedinečné okno do distribuce normální a temné hmoty v galaktických kupách a ve vesmíru.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Abell 370, Kupa galaxií, Lensing


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »