Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové sluneční zatmění nad Novým Mexikem

Uznání a copyright: Colleen Pinski

Co je to? V roce 2012 bylo v úzkém pásu, který křižoval severní Tichý oceán a několik států na západě USA, vidět prstencové zatmění Slunce. Při prstencovém zatmění Slunce je Měsíc příliš daleko od Země, aby mohl zakrýt celé Slunce, takže ho nechává vykukovat přes kotouč Měsíce v takzvaném ohnivém prstenci. Důmyslný fotograf jel z Arizony do Nového Mexika, aby našel vhodné místo a zachytil tuto neobvyklou sluneční událost. Po nachystání a právě, když zatmělé Slunce zapadalo za 2,5 kilometru vzdálený hřeben, tak nějaký člověk nevědomky vkročil do záběru. Zdá se, že drží nějakou kruhovou pomůcku, která by mu samému měla umožnit pozorovat zatmění. I když byl fotograf vděčný za nečekaný lidský prvek, tak se nikdy nedověděl, kdo byl ten narušitel v siluetě. Záběr byl pořízen při západu Slunce 20. května 2012 v 19:36 místního času z parku nedaleko města Albuquerque v Novém Mexiku v USA. Víte někdo, kdo tehdy také pozoroval zatmění, kdo by mohl být ten člověk? Zítra nastane další prstencové zatmění Slunce, které bude tentokrát vidět v pásu vedoucím přes Afriku a Madagaskar.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA

Štítky: Sluneční zatmění, Annular eclipse, Silhouette


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »