Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Retrográdní Mars a Saturn

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Toulavý Mars a Saturn byly spolu na letošní pozemské noční obloze pozoruhodně blízko. Kompozitní pohled na nebe složený z expozic od poloviny prosince 2015 do začátku minulého týdne sleduje obě planety pohromadě kousek na sever od jasného Antaresa u centrální výdutě Mléčné dráhy včetně jejich dní blízko opozice. Na odpovídajícím videu je vidět zdánlivý pohyb Saturnu zpátky a dopředu po ploché smyčce, zatímco Mars sleduje mnohem širší esovitou křivku zprava nahoře směrem dolů doleva. Když položíte na obrázek kurzor (nebo tento odkaz), tak se u teček objeví dny a spojí se. Mars a Saturn se ve skutečnosti na svých drahách nepohybují zpět, to se nám jen tak jeví. Jejich zdánlivý zpětný, neboli retrográdní pohyb vůči hvězdám je odrazem orbitálního pohybu Země samotné. Retrográdní pohyb je vidět na Zemi pokaždé, když Země dohání a předhání planetu, která obíhá dále od Slunce, jelikož se Země pohybuje na své poměrně bližší oběžné dráze rychleji.

Štítky: Saturn, Mars, Retrograde


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »