Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad gejzírem White Dome

Uznání a copyright: Robert Howell

Někdy vzplane nebe i Země. Před několika lety nečekaně zaplála barvitá polární záře, na blízkém horizontu byla vidět zelená barva a vysoko nad hlavou rozkvetly jasné pásy červené barvy. Popředí malebné scény osvětluje jasný Měsíc a v dálce jsou vidět dobře známé hvězdy. Pečlivý astrofotograf naplánoval a pořídil tuto mozaiku před gejzírem White Dome v národním parku Yellowstone na západě USA. Chvíli po půlnoci došlo k erupci gejzíru White Dome s proudem vody a vodní páry mnoho metrů vysoko do vzduchu. Vodu gejzíru zahřívá až na páru žhavé magma o několik kilometrů níže a pak stoupá puklinami v hornině k povrchu. Asi polovina známých gejzírů se nachází v národním parku Yellowstone. I když geomagnetická bouře, která tyto polární záře vytvořila už utichla, tak erupce gejzíru White Dome nastávají každých zhruba 30 minut.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Geyser, Polární záře, Yellowstone


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »