Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hnízdo z Orlí mlhoviny

Uznání a copyright: Chris Hendren

Co je v okolí slavné Orlí mlhoviny? Orlí mlhovina uvnitř obsahuje "vejce" - eggs (evaporating gaseous globules - odpařující se plynné globule), které se typicky nacházejí v ohromných pilířích plynu a prachu, kde vznikají hvězdy. Tento snímek zachycuje oblast kolem Orlí mlhoviny a ukazuje nejenom celý tvar Orla, ale také ohromné objemy zářícího plynu a temného prachu. Emisní Orlí mlhovina, též katalogizovaná jako M16, se nachází asi 6000 světelných let daleko a je vidět v souhvězdí Hada (Serpens) i triedry. Tento snímek zabírá kolem mlhoviny asi 80 světelných let. Ikonický střed Orlí mlhoviny byl v ohnisku mnoha pozorovatelských podniků jak z pozemských, tak z oběžných observatoří.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Orlí mlhovina, Star-formation, Emisní mlhovina


11. vesmírný týden 2018

11. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 3. do 18. 3. 2018. Měsíc bude v novu. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter a ráno Mars a Saturn. Na noční obloze nyní doporučíme pozorování rovnou 110 objektů. Pokračují přelety družice Humanity Star. V týdnu proběhne premiéra životopisného filmu Grygar. Před 25 lety začala pravidelná pozorování pomocí desetimetrových dalekohledů Keck na Havaji.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Zodiakální světlo, pozorováno 8. 3. 2018 mezi 19:00 až 20:30, jeden snímek, expozice 30 s, Fujifilm X-E1 + Samyang 12/2.2, dark+flat.

Další informace »