Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hnízdo z Orlí mlhoviny

Uznání a copyright: Chris Hendren

Co je v okolí slavné Orlí mlhoviny? Orlí mlhovina uvnitř obsahuje "vejce" - eggs (evaporating gaseous globules - odpařující se plynné globule), které se typicky nacházejí v ohromných pilířích plynu a prachu, kde vznikají hvězdy. Tento snímek zachycuje oblast kolem Orlí mlhoviny a ukazuje nejenom celý tvar Orla, ale také ohromné objemy zářícího plynu a temného prachu. Emisní Orlí mlhovina, též katalogizovaná jako M16, se nachází asi 6000 světelných let daleko a je vidět v souhvězdí Hada (Serpens) i triedry. Tento snímek zabírá kolem mlhoviny asi 80 světelných let. Ikonický střed Orlí mlhoviny byl v ohnisku mnoha pozorovatelských podniků jak z pozemských, tak z oběžných observatoří.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Orlí mlhovina, Star-formation, Emisní mlhovina


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Iridium 86

Další informace »