Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hnízdo z Orlí mlhoviny

Uznání a copyright: Chris Hendren

Co je v okolí slavné Orlí mlhoviny? Orlí mlhovina uvnitř obsahuje "vejce" - eggs (evaporating gaseous globules - odpařující se plynné globule), které se typicky nacházejí v ohromných pilířích plynu a prachu, kde vznikají hvězdy. Tento snímek zachycuje oblast kolem Orlí mlhoviny a ukazuje nejenom celý tvar Orla, ale také ohromné objemy zářícího plynu a temného prachu. Emisní Orlí mlhovina, též katalogizovaná jako M16, se nachází asi 6000 světelných let daleko a je vidět v souhvězdí Hada (Serpens) i triedry. Tento snímek zabírá kolem mlhoviny asi 80 světelných let. Ikonický střed Orlí mlhoviny byl v ohnisku mnoha pozorovatelských podniků jak z pozemských, tak z oběžných observatoří.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Orlí mlhovina, Star-formation, Emisní mlhovina


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »