Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trifid, Laguna a Mars

Uznání a copyright: Mohammad Nouroozi

Jasné mlhoviny a hvězdokupy v tomto 5 stupňů širokém zorném poli jsou populárními zastávkami na teleskopických toulkách souhvězdím Střelce (Sagittarius) a hustými poli hvězd centrální Mléčné dráhy. Vlevo nahoře je barevná mlhovina M20 Trifid a ve středu je rozsáhlá mlhovina M8 Laguna, které obě v 18. století katalogizoval francouzský astronom Charles Messier. Obě mlhoviny jsou dobře známé jako hvězdotvorné oblasti asi 5000 světelných let daleko. Ta jasná žlutá hvězda na spojnici M8 a M20 vpravo dole je ve skutečnosti Mars vzdálený pouhých 8,8 světelných minut, který zrovna prochází tímto zorným polem. Tato vzdálenost se téměř shoduje s 1 astronomickou jednotkou, neboli se vzdáleností Země Slunce. Mars je na snímku přeexponovaný a podprory zrcátka dalekohledu vytvářejí viditelné difrakční paprsky. Mars je pochopitelně dávno známý tulák pozemskou noční oblohou.

Štítky: Mars, M8, M20, M21


43. vesmírný týden 2017

43. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 23. 10. do 29. 10. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Téměř celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, ráno navíc jasná Venuše a slabší Mars. Jupiter je za Sluncem. Aktivita Slunce je nízká. Dozvěděli jsme se, že poslední zdroj gravitačních vln, zachycený společně s Virgo, byl splynutím dvou neutronových hvězd. Rampa SLC-40 na Floridě, kde došlo loni k explozi rakety Falcon 9, už brzy bude hostit další starty. Na ISS skončila série tří údržbářských výstupů do volného prostoru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails a lietadlo

20.10.2017; 21:35 LSEČ; Canon 350D+Samyang 8/3.5; 15x27s v 3s intervaloch. 1600ISO; Tesárske Mlyňany.

Další informace »