Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trifid, Laguna a Mars

Uznání a copyright: Mohammad Nouroozi

Jasné mlhoviny a hvězdokupy v tomto 5 stupňů širokém zorném poli jsou populárními zastávkami na teleskopických toulkách souhvězdím Střelce (Sagittarius) a hustými poli hvězd centrální Mléčné dráhy. Vlevo nahoře je barevná mlhovina M20 Trifid a ve středu je rozsáhlá mlhovina M8 Laguna, které obě v 18. století katalogizoval francouzský astronom Charles Messier. Obě mlhoviny jsou dobře známé jako hvězdotvorné oblasti asi 5000 světelných let daleko. Ta jasná žlutá hvězda na spojnici M8 a M20 vpravo dole je ve skutečnosti Mars vzdálený pouhých 8,8 světelných minut, který zrovna prochází tímto zorným polem. Tato vzdálenost se téměř shoduje s 1 astronomickou jednotkou, neboli se vzdáleností Země Slunce. Mars je na snímku přeexponovaný a podprory zrcátka dalekohledu vytvářejí viditelné difrakční paprsky. Mars je pochopitelně dávno známý tulák pozemskou noční oblohou.

Štítky: Mars, M8, M20, M21


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk

Animácia pohybu kométy C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk zo 14. 1. 2018 v čase od 18:17 do 19:55 CET. Pripojené foto bolo pointované na kométu, je v ňom zložených 12 x 480 sec, použitý bin 2x2. S je hore.

Další informace »