Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trifid, Laguna a Mars

Uznání a copyright: Mohammad Nouroozi

Jasné mlhoviny a hvězdokupy v tomto 5 stupňů širokém zorném poli jsou populárními zastávkami na teleskopických toulkách souhvězdím Střelce (Sagittarius) a hustými poli hvězd centrální Mléčné dráhy. Vlevo nahoře je barevná mlhovina M20 Trifid a ve středu je rozsáhlá mlhovina M8 Laguna, které obě v 18. století katalogizoval francouzský astronom Charles Messier. Obě mlhoviny jsou dobře známé jako hvězdotvorné oblasti asi 5000 světelných let daleko. Ta jasná žlutá hvězda na spojnici M8 a M20 vpravo dole je ve skutečnosti Mars vzdálený pouhých 8,8 světelných minut, který zrovna prochází tímto zorným polem. Tato vzdálenost se téměř shoduje s 1 astronomickou jednotkou, neboli se vzdáleností Země Slunce. Mars je na snímku přeexponovaný a podprory zrcátka dalekohledu vytvářejí viditelné difrakční paprsky. Mars je pochopitelně dávno známý tulák pozemskou noční oblohou.

Štítky: Mars, M8, M20, M21


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »