Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Observatoř Gemini Sever

Uznání a copyright: Joy Pollard (Gemini Observatory)

Vypadá to sice jako létající talíř, ale tento technologicky pokročilý útvar nemá za úkol přivézt moudré mimozemšťany z klasického sci-fi filmu Den, kdy se Země zastavila. Jeho účelem je zlepšit naše porozumění Vesmíru. Kopule observatoře Gemini Sever na vrcholku hory na Havaji skrývá dva stejné dalekohledy o průměru zrcadel 8,1 m. Spolu se svým dvojčetem v Chile dokáží obě observatoře obsáhnout z planety Země celou oblohu. Obrázek vznikl z celkem 85 expozic dlouhých 30 sekund pořízených kamerou na stativu a jasně demonstruje, že Země nestojí. Soustředné stopy hvězd kolem severního nebeského pólu, jejichž konce jsou zde trochu zvýrazněny, odrážejí otáčení Země kolem své osy. Nejkratší stopu tvoří Severka, neboli Polaris, která je z havajských zeměpisných šířek vidět nízko nad obzorem. Hustý prales slabých stop vpravo pochází od vycházející Mléčné dráhy.

Štítky: Gemini, Stopy hvězd, Observatoř, Klaatu


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Maják

Z poslední noci. Tohle místo je asi kilometr a půl od hlavního města Korsiky. Tuhle noc byl navíc lehký opar a silný airglow, téměř bez struktur. Minutová expozice vycházela šíleně barevně vyblitá a nekontrastní, takže jsem nakonec udělal 5 minut expozici na každý panel, fotil jsem celkem cca hodinu a půl. Ostrůvek se jmenuje iles sanguinaires, původně jsem chtěl fotit přímo na něm, ale tohle bylo jednodušší :)

Další informace »