Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Observatoř Gemini Sever

Uznání a copyright: Joy Pollard (Gemini Observatory)

Vypadá to sice jako létající talíř, ale tento technologicky pokročilý útvar nemá za úkol přivézt moudré mimozemšťany z klasického sci-fi filmu Den, kdy se Země zastavila. Jeho účelem je zlepšit naše porozumění Vesmíru. Kopule observatoře Gemini Sever na vrcholku hory na Havaji skrývá dva stejné dalekohledy o průměru zrcadel 8,1 m. Spolu se svým dvojčetem v Chile dokáží obě observatoře obsáhnout z planety Země celou oblohu. Obrázek vznikl z celkem 85 expozic dlouhých 30 sekund pořízených kamerou na stativu a jasně demonstruje, že Země nestojí. Soustředné stopy hvězd kolem severního nebeského pólu, jejichž konce jsou zde trochu zvýrazněny, odrážejí otáčení Země kolem své osy. Nejkratší stopu tvoří Severka, neboli Polaris, která je z havajských zeměpisných šířek vidět nízko nad obzorem. Hustý prales slabých stop vpravo pochází od vycházející Mléčné dráhy.

Štítky: Gemini, Stopy hvězd, Observatoř, Klaatu


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk

Animácia pohybu kométy C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk zo 14. 1. 2018 v čase od 18:17 do 19:55 CET. Pripojené foto bolo pointované na kométu, je v ňom zložených 12 x 480 sec, použitý bin 2x2. S je hore.

Další informace »