Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Observatoř Gemini Sever

Uznání a copyright: Joy Pollard (Gemini Observatory)

Vypadá to sice jako létající talíř, ale tento technologicky pokročilý útvar nemá za úkol přivézt moudré mimozemšťany z klasického sci-fi filmu Den, kdy se Země zastavila. Jeho účelem je zlepšit naše porozumění Vesmíru. Kopule observatoře Gemini Sever na vrcholku hory na Havaji skrývá dva stejné dalekohledy o průměru zrcadel 8,1 m. Spolu se svým dvojčetem v Chile dokáží obě observatoře obsáhnout z planety Země celou oblohu. Obrázek vznikl z celkem 85 expozic dlouhých 30 sekund pořízených kamerou na stativu a jasně demonstruje, že Země nestojí. Soustředné stopy hvězd kolem severního nebeského pólu, jejichž konce jsou zde trochu zvýrazněny, odrážejí otáčení Země kolem své osy. Nejkratší stopu tvoří Severka, neboli Polaris, která je z havajských zeměpisných šířek vidět nízko nad obzorem. Hustý prales slabých stop vpravo pochází od vycházející Mléčné dráhy.

Štítky: Gemini, Stopy hvězd, Observatoř, Klaatu


43. vesmírný týden 2017

43. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 23. 10. do 29. 10. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Téměř celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, ráno navíc jasná Venuše a slabší Mars. Jupiter je za Sluncem. Aktivita Slunce je nízká. Dozvěděli jsme se, že poslední zdroj gravitačních vln, zachycený společně s Virgo, byl splynutím dvou neutronových hvězd. Rampa SLC-40 na Floridě, kde došlo loni k explozi rakety Falcon 9, už brzy bude hostit další starty. Na ISS skončila série tří údržbářských výstupů do volného prostoru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails a lietadlo

20.10.2017; 21:35 LSEČ; Canon 350D+Samyang 8/3.5; 15x27s v 3s intervaloch. 1600ISO; Tesárske Mlyňany.

Další informace »