Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří Oliheň v Letícím netopýrovi

Uznání a copyright: Rolf Geissinger

Na kosmické scéně v královském souhvězdí Kefeus je velice slabá, ale na pozemské obloze velmi velká obří mlhovina Oliheň, katalogizovaná jako Ou4 a Sh2-129, též známá jako mlhovina Letící netopýr. Teleskopický pohled zabírá 4 stupně, neboli asi 8 úplňků a tvoří jej téměř 17 hodin úzkopásmových obrazových dat. Mlhovinu Oliheň objevil v roce 2011 francouzský astrofotograf Nicolas Outters a zde se vyznačuje okouzlujícím bipolárním tvarem s výmluvnou modrozelenou emisí z dvojnásobně ionizovaných atomů kyslíku. I když Oliheň zcela obklopuje červená emise vodíku z oblasti Sh2-129, tak je obtížné určit její podstatu. Přesto nedávný výzkum naznačuje, že se Ou4 opravdu nachází uvniř Sh2-129 asi 2300 světelných let daleko. To by odpovídalo scénáři, kdy Ou4 představuje ohromný výtok vyvolaný HR8119, což je trojitý systém žhavých, hmotných hvězd, který je vidět poblíž středu mlhoviny. Tato opravdu obří mlhovina Oliheň měří téměř 50 světelných let.
Oprava: Na gramatickou chybu upozornil Tomáš Homola.

Štítky: Sh2-129, Ou4, Emisní mlhovina, Vdb140


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »