Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duch polární záře nad Kanadou

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka

Co vám ta polární záře připomíná? Jednoho časného rána, kdy bylo třeba vzdorovat třeskuté zimě, se na obloze nad severní Kanadou objevila ta nejneobvyklejší polární záře. Ta polární záře určitě vypadala že má tvar jako něco, ale co? Dvě duchovité možnosti, které zaznamenal astrofotograf, jsou "čarodějnice" a "bohyně úsvitu", ale prosím klidně navrhněte svůj vlastní Halloweenský dojem. Když odhlédneme od fantastických pareidolických interpretací, tak polární záře na obrázku má typickou zelenou barvu a vědecky vzato ji jistě způsobily vysokoenergetické částice z vesmíru při interakci s kyslíkem v horní atmosféře Země. Na snímku jsou v popředí dole zamrzlé Alexandřiny vodopády a uprostřed jsou stále zelené jehličnany.

Štítky: Polární záře, Canada, Pareidolie


26. vesmírný týden 2017

26. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 26. 6. do 2. 7. 2017. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer je vidět Jupiter a Saturn, který je potom na obloze až do svítání. Ráno je nízko na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Z komet doporučujeme C/2015 V2 (Johnson). Noční svítící oblaka jsou tu. Odstartoval český a slovenský cubesat. SpaceX zvládla jeden start s přistáním v pátek a druhý plánuje v neděli.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Příběh Orionu po 84 letech

Je mrazivá zimní noc roku 1933. Na zahradě rodinného domku na okraji Hradce Králové stojí za téměř úplné tmy u dalekohledu muž. Svou typickou „rádiovku“ vyměnil tentokrát za kulicha a dokončuje poslední otáčku kličkou. Pohon dalekohledu se zastaví, expozice končí. Muž točil kličkou bez ustání více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Romance s nočními svítícími oblaky

Jaký to krásný výhled na NLC 24. června 2017. Obloha byla zprvu zatažená, ale při soumraku se pomalu oblačnost rozpadala. A jak soumrak postupoval, běžná oblačnost chytla slabý načervenalý nádech, zatímco vysoko nad nimi se do stříbřitě-modra již barvily NLC. To vše se líbezně odráželo o klidnou hladinu Sečské přehrady. Canon 6D, Takumar 50 mm, f2.0, ISO 320, 5×10 s - panorama ze stativu.

Další informace »