Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duch polární záře nad Kanadou

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka

Co vám ta polární záře připomíná? Jednoho časného rána, kdy bylo třeba vzdorovat třeskuté zimě, se na obloze nad severní Kanadou objevila ta nejneobvyklejší polární záře. Ta polární záře určitě vypadala že má tvar jako něco, ale co? Dvě duchovité možnosti, které zaznamenal astrofotograf, jsou "čarodějnice" a "bohyně úsvitu", ale prosím klidně navrhněte svůj vlastní Halloweenský dojem. Když odhlédneme od fantastických pareidolických interpretací, tak polární záře na obrázku má typickou zelenou barvu a vědecky vzato ji jistě způsobily vysokoenergetické částice z vesmíru při interakci s kyslíkem v horní atmosféře Země. Na snímku jsou v popředí dole zamrzlé Alexandřiny vodopády a uprostřed jsou stále zelené jehličnany.

Štítky: Polární záře, Canada, Pareidolie


47. vesmírný týden 2017

47. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 11. do 26. 11. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran. Nad ránem je vidět nad jihovýchodem Mars, výše stoupá i Jupiter a mizí Venuše. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M42

Hmlovina v Orióne (nové spracovanie)

Další informace »