Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duch polární záře nad Kanadou

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka

Co vám ta polární záře připomíná? Jednoho časného rána, kdy bylo třeba vzdorovat třeskuté zimě, se na obloze nad severní Kanadou objevila ta nejneobvyklejší polární záře. Ta polární záře určitě vypadala že má tvar jako něco, ale co? Dvě duchovité možnosti, které zaznamenal astrofotograf, jsou "čarodějnice" a "bohyně úsvitu", ale prosím klidně navrhněte svůj vlastní Halloweenský dojem. Když odhlédneme od fantastických pareidolických interpretací, tak polární záře na obrázku má typickou zelenou barvu a vědecky vzato ji jistě způsobily vysokoenergetické částice z vesmíru při interakci s kyslíkem v horní atmosféře Země. Na snímku jsou v popředí dole zamrzlé Alexandřiny vodopády a uprostřed jsou stále zelené jehličnany.

Štítky: Polární záře, Canada, Pareidolie


12. vesmírný týden 2017

12. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 3. do 26. 3. 2017. Měsíc je ve fázi před novem. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze zůstává planeta Mars a objevuje se jasný Merkur. Jupiter je vidět téměř celou noc, ráno je nejvýše Saturn. Večerní obloha nabízí kometu 41P ve Velkém voze. Z nabídky 100 pozorování tu máme zvířetníkové světlo. 20. března začíná astronomické jaro. 26. března se mění čas. Kosmonautika patří především startům raket. K ISS například poletí nákladní loď Cygnus nazvaná John Glenn.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M51 HaLRGB

Česká astrofotografie měsíce je soutěž astronomická. Jak se však přesvědčíme vzápětí, i ona nám přináší obrázky skutečných krásek. Krásek, schovávajících se za jemný závoj. Ten však, jak už to i na barokních obrazech bývá, spíše odhaluje, než zahaluje. Nuže, pojďme se na ni podívat. Ve starší

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hĺadanie kométy 41P/ Tuttle-Giacobini-Kresak

Len malá modrá bodka na správnom mieste Potrebný by bol silnejší objektív

Další informace »