Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 299: Černé díry galaxií ve srážce

Uznání: NASA, JPL-Caltech, GSFC, Hubble, NuSTAR

Vyzařuje vysokoenergetickou radiaci pouze jedna černá díra, nebo dvě? Astronomové namířili dalekohledy na družicích NASA NuSTAR a Chandra na Arp 299, což jsou ty záhadné galaxie ve srážce a které toli září, aby pomohli zodpovědět tuto otázku. Obě galaxie z Arp 299 jsou po milióny let zaklesnuty do gravitačního zápasu, a jejich centrální černé díry brzy začnou samy bojovat. Snímek s vysokým rozlišením ve viditelném světle, na který se díváte, pořídil Hubble, zatímco superponovanou difuzní rentgenovou záři zobrazila družice NuSTAR a je vidět ve falešných barvách červené, zelené a modré. Pozorování družicí NuSTAR ukazují, že je vidět jak se z obou centrálních černých děr probojovává přes oblast plynu a prachu pouze jedna, takže jen ta polyká hmotu a emituje rentgenové záření. Energetické záření přichází pouze z galaktického středu vpravo a je jistě vytvářeno blízko, ale vně horizontu událostí centrální černé díry. Za pár miliard let zůstane jen jedna kompozitní galaxie a jen jedna centrální superhmotná černá díra. Nicméně se brzy může do tahanice přidat další galaxie.

Transparentní věda: Prohlédněte si 1350+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Černé díry, Arp 299, Galaxie ve srážce


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »