Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická pavučina mlhoviny Tarantule

Uznání a copyright: Josep Drudis

Je to největší a nejsložitější hvězdotvorná oblast v celém galaktickém sousedství. Oblast pavoučího vzhledu je zodpovědná za svůj populární název mlhovina Tarantule a nachází se v malé satelitní galaxii naší Mléčné dráhy, ve Velkém Magellanově mračnu. Tato Tarantule ovšem měří asi 1000 světelných let. Pokud by se nacházela ve vzdálenosti nejbližší hvězdné porodnice mlhoviny Orion v Mléčné dráze, tedy pouze 1500 světelných let daleko, tak by na obloze pokrývala přes 30 stupňů (60 úplňků). Na snímku jsou v barvách emitovaných především vodíkem a kyslíkem vidět spletité podrobnosti. Hvězdokupu NGC 2070, která obsahuje jednu z nejjasnějších a nejhmotnějších známých hvězd a která je vidět v modré barvě ve středu snímku, obklopují protáhlé nohy mlhoviny Tarantule. Jelikož hmotné hvězdy žijí rychle a umírají mladé, tak není zas tak překvapivé, že se kosmická Tarantule také nachází poblíž místa nejbližší nedávné supernovy.

Štítky: Tarantula nebula, NGC 2070, Star-formation


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »