Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zpoždění studeného počasí nad Severní Amerikou

Uznání: Climate Reanalyzer, CCI, U. Maine

Proč je na severu Severní Ameriky nyní tak teplo? Průměrné teploty jsou touto dobou, uprostřed listopadu, obyčejně o 15 stupňů nižší. Evropa ovšem podobné oteplení nepozoruje. Jedním faktorem je neobvykle velká a stabilní oblast vysokého tlaku vzduchu, která se utvořila nad Kanadou a tak drží normálně chladnější arktický vzduch pryč. Ovšem fundamentální příčina jakéhokoliv počasového jevu je typicky velmi složitá a tak se spekuluje o trvající kanadské anticyklonální oblasti, která souvisí s teplejší než je průměr mořskou hladinou uprostřed Tichého oceánu - El Nińo - minulou zimu. Severo Američané by si měli takového počasí užívat, dokud trvá. V příštím jednom, dvou týdnech mohou větry a teploty v Severní Americe být ovlivněny nyní zaznamenanými teplotami, chladnějšími než průměr, uprostřed Tichého oceánu - La Nińa.

Štítky: Vysoký tlak, El Nino, La Nina


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »