Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zpoždění studeného počasí nad Severní Amerikou

Uznání: Climate Reanalyzer, CCI, U. Maine

Proč je na severu Severní Ameriky nyní tak teplo? Průměrné teploty jsou touto dobou, uprostřed listopadu, obyčejně o 15 stupňů nižší. Evropa ovšem podobné oteplení nepozoruje. Jedním faktorem je neobvykle velká a stabilní oblast vysokého tlaku vzduchu, která se utvořila nad Kanadou a tak drží normálně chladnější arktický vzduch pryč. Ovšem fundamentální příčina jakéhokoliv počasového jevu je typicky velmi složitá a tak se spekuluje o trvající kanadské anticyklonální oblasti, která souvisí s teplejší než je průměr mořskou hladinou uprostřed Tichého oceánu - El Nińo - minulou zimu. Severo Američané by si měli takového počasí užívat, dokud trvá. V příštím jednom, dvou týdnech mohou větry a teploty v Severní Americe být ovlivněny nyní zaznamenanými teplotami, chladnějšími než průměr, uprostřed Tichého oceánu - La Nińa.

Štítky: Vysoký tlak, El Nino, La Nina


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »