Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zpoždění studeného počasí nad Severní Amerikou

Uznání: Climate Reanalyzer, CCI, U. Maine

Proč je na severu Severní Ameriky nyní tak teplo? Průměrné teploty jsou touto dobou, uprostřed listopadu, obyčejně o 15 stupňů nižší. Evropa ovšem podobné oteplení nepozoruje. Jedním faktorem je neobvykle velká a stabilní oblast vysokého tlaku vzduchu, která se utvořila nad Kanadou a tak drží normálně chladnější arktický vzduch pryč. Ovšem fundamentální příčina jakéhokoliv počasového jevu je typicky velmi složitá a tak se spekuluje o trvající kanadské anticyklonální oblasti, která souvisí s teplejší než je průměr mořskou hladinou uprostřed Tichého oceánu - El Nińo - minulou zimu. Severo Američané by si měli takového počasí užívat, dokud trvá. V příštím jednom, dvou týdnech mohou větry a teploty v Severní Americe být ovlivněny nyní zaznamenanými teplotami, chladnějšími než průměr, uprostřed Tichého oceánu - La Nińa.

Štítky: Vysoký tlak, El Nino, La Nina


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Seskupení Měsíce, Marsu a Venuše

Další informace »