Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zpoždění studeného počasí nad Severní Amerikou

Uznání: Climate Reanalyzer, CCI, U. Maine

Proč je na severu Severní Ameriky nyní tak teplo? Průměrné teploty jsou touto dobou, uprostřed listopadu, obyčejně o 15 stupňů nižší. Evropa ovšem podobné oteplení nepozoruje. Jedním faktorem je neobvykle velká a stabilní oblast vysokého tlaku vzduchu, která se utvořila nad Kanadou a tak drží normálně chladnější arktický vzduch pryč. Ovšem fundamentální příčina jakéhokoliv počasového jevu je typicky velmi složitá a tak se spekuluje o trvající kanadské anticyklonální oblasti, která souvisí s teplejší než je průměr mořskou hladinou uprostřed Tichého oceánu - El Nińo - minulou zimu. Severo Američané by si měli takového počasí užívat, dokud trvá. V příštím jednom, dvou týdnech mohou větry a teploty v Severní Americe být ovlivněny nyní zaznamenanými teplotami, chladnějšími než průměr, uprostřed Tichého oceánu - La Nińa.

Štítky: Vysoký tlak, El Nino, La Nina


11. vesmírný týden 2018

11. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 3. do 18. 3. 2018. Měsíc bude v novu. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter a ráno Mars a Saturn. Na noční obloze nyní doporučíme pozorování rovnou 110 objektů. Pokračují přelety družice Humanity Star. V týdnu proběhne premiéra životopisného filmu Grygar. Před 25 lety začala pravidelná pozorování pomocí desetimetrových dalekohledů Keck na Havaji.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakální světlo

Zodiakální světlo, pozorováno 8. 3. 2018 mezi 19:00 až 20:30, jeden snímek, expozice 30 s, Fujifilm X-E1 + Samyang 12/2.2, dark+flat.

Další informace »