Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skan prstenců

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Zarolujte doprava a můžete se proletět podél ledových prstenců Saturnu. Tento skan s vysokým rozlišením je mozaikou snímků v přirozených barvách. Snímky pořídila v květnu 2007 kosmická sonda Cassini, když přes 2,5 hodiny prolétala nad neosvětlenou stranou prstenců. Hlavní prstence a mezery mají označení spolu se vzdálenostmi od středu planety v kilometrech, což by vám mělo pomoci sledovat váš postup. Abecední označení prstenců Saturnu je dáno historicky podle jejich objevů; přičemž jasné prstence A a B rozděluje Cassiniho dělení. Sedm hlavních prstenců se s rostoucí vzdáleností od Saturnu označuje D,C,B,A,F,G,E. (Slabší vnější prstence G a E zde nejsou zobrazeny.) Kosmická sonda Cassini ode dneška za čtyři dny 29. listopadu proletí v těsné blízkosti Saturnova měsíce Titanu a využije gravitaci tohoto velkého měsíce k nasměrování do série 20 smělých eliptických oběhů, které se budou dotýkat prstenců. Sonda uskuteční svoje první olíznutí prstenců 4. prosince průletem přes rovinu prstenců pouhých 11 000 kilometrů vně prstence F (zcela vpravo).

Štítky: Saturn, Prstence, Cassini


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »