Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oficiální jména hvězd v Orionu

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Dobře známé hvězdy v Orionu a v souhvězdích na celé obloze mají nyní oficiální jména. Mezinárodní astronomická unie (IAU), která je jedinou organizací pověřenou pojmenováním hvězd, letos schválila jména, která již byla běžně užívaná pro 227 jasných hvězd, včetně nejslavnějších hvězd na obloze Sirius, Polaris a Betelgeuse. Na snímku souhvězdí Orion jsou nyní vidět některé z těchto nyní oficiálně pojmenovaných hvězd. Dech beroucí pohled na dobře známé souhvězdí pokrývá asi 30 stupňů, od hlavy k patě (zleva doprava) a ještě dál. Běžně používaná jména všech tří hvězd v pásu Orionu jsou nyní oficiální. Asi 1500 světelných let vzdálená Velká mlhovina v Orionu je nejbližší hvězdotvornou oblastí a zde je vidět vpravo dole od středu. Jsou vidět i slavné mlhoviny včetně Koňské hlavy a Hlavy čarodějnice. Mlhovinu v Orionu a jasné hvězdy lze na obloze snadno spatřit i neozbrojeným okem, ovšem mračna prachu a emise z rozsáhlých oblastí mezihvězdného plynu v tomto na mlhoviny bohatém komplexu jsou příliš slabé a je mnohem obtížnější je zachytit. Na mozaice z širokopásmových teleskopických snímků jsou i další obrazové informace získané přes úzkopásmový H-alfa filtr, který byl použit, aby vynikly všudepřítomné výběžky s excitovanými atomy vodíku, jako je oblouk obrovské Barnardovy smyčky.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1350+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Orion, Star names, Nebulas


42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Iridium 86

Další informace »