Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oficiální jména hvězd v Orionu

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Dobře známé hvězdy v Orionu a v souhvězdích na celé obloze mají nyní oficiální jména. Mezinárodní astronomická unie (IAU), která je jedinou organizací pověřenou pojmenováním hvězd, letos schválila jména, která již byla běžně užívaná pro 227 jasných hvězd, včetně nejslavnějších hvězd na obloze Sirius, Polaris a Betelgeuse. Na snímku souhvězdí Orion jsou nyní vidět některé z těchto nyní oficiálně pojmenovaných hvězd. Dech beroucí pohled na dobře známé souhvězdí pokrývá asi 30 stupňů, od hlavy k patě (zleva doprava) a ještě dál. Běžně používaná jména všech tří hvězd v pásu Orionu jsou nyní oficiální. Asi 1500 světelných let vzdálená Velká mlhovina v Orionu je nejbližší hvězdotvornou oblastí a zde je vidět vpravo dole od středu. Jsou vidět i slavné mlhoviny včetně Koňské hlavy a Hlavy čarodějnice. Mlhovinu v Orionu a jasné hvězdy lze na obloze snadno spatřit i neozbrojeným okem, ovšem mračna prachu a emise z rozsáhlých oblastí mezihvězdného plynu v tomto na mlhoviny bohatém komplexu jsou příliš slabé a je mnohem obtížnější je zachytit. Na mozaice z širokopásmových teleskopických snímků jsou i další obrazové informace získané přes úzkopásmový H-alfa filtr, který byl použit, aby vynikly všudepřítomné výběžky s excitovanými atomy vodíku, jako je oblouk obrovské Barnardovy smyčky.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1350+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Orion, Star names, Nebulas


50. vesmírný týden 2017

50. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 11. 12. do 17. 12. 2017. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Mars a Jupiter. Týden bude nabitý kosmonautikou. Blue Origin by mohla provést test kabiny pro balistické skoky. SpaceX provedla úspěšně statický zážeh na rampě SLC-40 a očekáváme start s lodí Dragon k ISS. Startovat by měla také čínská raketa CZ-3B, z Nového Zélandu raketa Electron, Ariane 5 s dalšími družicemi Galileo, přistávat má Sojuz MS-05 s částí posádky z ISS a naopak vydat se tam má další posádka v lodi Sojuz MS-07.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v Perseovi, IC348, NGC1333

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2017 obdržel snímek „Temná mračna v Perseovi“,  jehož autorem je Evžen Brunner Podzimní čas, zejména v našich končinách, nebývá velkým příznivcem astrofotografů. Ti bojují nejen s tradičními mraky, mlhami a deštěm, ale i s rosením

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pravé parhelium

Pravé parhelium

Další informace »