Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oficiální jména hvězd v Orionu

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Dobře známé hvězdy v Orionu a v souhvězdích na celé obloze mají nyní oficiální jména. Mezinárodní astronomická unie (IAU), která je jedinou organizací pověřenou pojmenováním hvězd, letos schválila jména, která již byla běžně užívaná pro 227 jasných hvězd, včetně nejslavnějších hvězd na obloze Sirius, Polaris a Betelgeuse. Na snímku souhvězdí Orion jsou nyní vidět některé z těchto nyní oficiálně pojmenovaných hvězd. Dech beroucí pohled na dobře známé souhvězdí pokrývá asi 30 stupňů, od hlavy k patě (zleva doprava) a ještě dál. Běžně používaná jména všech tří hvězd v pásu Orionu jsou nyní oficiální. Asi 1500 světelných let vzdálená Velká mlhovina v Orionu je nejbližší hvězdotvornou oblastí a zde je vidět vpravo dole od středu. Jsou vidět i slavné mlhoviny včetně Koňské hlavy a Hlavy čarodějnice. Mlhovinu v Orionu a jasné hvězdy lze na obloze snadno spatřit i neozbrojeným okem, ovšem mračna prachu a emise z rozsáhlých oblastí mezihvězdného plynu v tomto na mlhoviny bohatém komplexu jsou příliš slabé a je mnohem obtížnější je zachytit. Na mozaice z širokopásmových teleskopických snímků jsou i další obrazové informace získané přes úzkopásmový H-alfa filtr, který byl použit, aby vynikly všudepřítomné výběžky s excitovanými atomy vodíku, jako je oblouk obrovské Barnardovy smyčky.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1350+ souborů v astrofyzikální knihovně zdrojových kódů.

Štítky: Orion, Star names, Nebulas


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »