Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blýskání nad Koloradem

Uznánía copyright: Joe Randall

Dívali jste se někdy s úžasem na bouřku s blesky? Tak se přidejte. Je divné, že nikdo přesně neví, jak blýskání vzniká. Co je známo, že se v některých mracích pomalu oddělují náboje což způsobuje rychlé elektrické vybití (blesk), ale jak dochází k oddělování elektrických nábojů v mracích zůstává předmětem výzkumu. Blesk je obyčejně klikatý a rychle zahřívá tenký sloupec vzduchu na trojnásobnou teplotu povrchu Slunce. Výsledná rázová vlna začíná jako nadzvuková a rozpadá se do hlubokého zvuku známého jako hrom. Blesky jsou v mracích běžné při bouřkách a v průměru na Zemi každou sekundu nastává 44 blesků. Obraz z více než 60 snímků zachycuje tok mraků červencové bouře s blesky nad městem Colorado Springs v Koloradu v USA.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Mračna, Blesk, Colorado


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »