Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad jižním pólem Jupiteru z Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, ASI, INAF, JIRAM

Proč je nad jižním pólem Jupiteru zářící ovál? Protože je tam polární záře. Kosmická sonda Juno zachytila tento infračervený snímek jasného aurorárního prstence kolem nejbližší části dráhy svého prvního průletu kolem Jupiteru. Polární záře jsou způsobovány energetickými částicemi ze Slunce, které interagují s magnetickým polem planety, přičemž ovály kolem magnetických pólů jsou zcela běžné. Údaje ze sondy Juno předběžně ukazují, že magnetické pole Jupiteru a polární záře jsou nečekaně silné a složité. Počítačová chyba naneštěstí způsobila, že sonda Juno přešla při svém posledním průletu kolem Jupiteru v září do bezpečného režimu. Tato chyba byla opravena a Juno je připravená ke svému dalšímu průletu nad vrcholy mračen Jupiteru tuto neděli.

Štítky: Polární záře, Jupiter, Juno


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »