Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní Jupiter z perijova č.3

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Damian Peach

Na snímku z kamery JunoCam z 11. prosince ze vzdálenosti 37 000 kilometrů je vidět jižní Jupiter. Snímek byl pořízen poblíž třetího perijova, neboli nejtěsnějšího přiblížení sondy Juno k Jupiteru, která je stále na své 53 denní dráze. Vlevo je jižní polární oblast a velký bílý ovál vpravo je obří bouřkový systém, který se otáčí proti směru hodinových ručiček. Bouře v oválu, který je menší než slavná Velká rudá skvrna, měří jen polovinu průměru Země a je jedním z řetězce bílých oválů na jižní polokouli královské planety Sluneční soustavy.

Štítky: Jupiter, Perijovum, Juno


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabé NLC

Další informace »