Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní Jupiter z perijova č.3

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Damian Peach

Na snímku z kamery JunoCam z 11. prosince ze vzdálenosti 37 000 kilometrů je vidět jižní Jupiter. Snímek byl pořízen poblíž třetího perijova, neboli nejtěsnějšího přiblížení sondy Juno k Jupiteru, která je stále na své 53 denní dráze. Vlevo je jižní polární oblast a velký bílý ovál vpravo je obří bouřkový systém, který se otáčí proti směru hodinových ručiček. Bouře v oválu, který je menší než slavná Velká rudá skvrna, měří jen polovinu průměru Země a je jedním z řetězce bílých oválů na jižní polokouli královské planety Sluneční soustavy.

Štítky: Jupiter, Perijovum, Juno


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »