Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Kolo od vozu z Hubbla

Uznání: ESA, NASA, Hubble

Někomu to připomíná kolo od vozu. Galaxie vpravo je známá jako Kolo od vozu vzhledem v vnějšímu oválnému vzhledu, přítomnosti centrální galaxie a paprsků jako v kole. Jinému to ovšem připadá jako komplikovaná interakce mezi galaxiemi, která čeká na vysvětlení. Galaxie Kolo od vozu je spolu s dvěma galaxiemi vlevo součástí skupiny galaxií vzdálené asi 400 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Sochaře (Sculptor). Okraj velké galaxie měří přes 100 000 světelných let a skládá se z hvězdotvorných oblastí zaplněných extrémně jasnými a hmotnými hvězdami. Prstencový tvar galaxie Kolo od vozu na obrázku je výsledkem gravitačního rozrušení, které způsobila menší galaxie, která procházela přes tu větší, stlačila mezihvězdný plyn a prach a vyvolala vlnu vznikání hvězd, která se pohybuje vně podobně jako vlny na povrchu rybníku.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Galaxie Kolo od vozu, Galaxie ve srážce, Spirální


43. vesmírný týden 2017

43. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 23. 10. do 29. 10. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Téměř celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, ráno navíc jasná Venuše a slabší Mars. Jupiter je za Sluncem. Aktivita Slunce je nízká. Dozvěděli jsme se, že poslední zdroj gravitačních vln, zachycený společně s Virgo, byl splynutím dvou neutronových hvězd. Rampa SLC-40 na Floridě, kde došlo loni k explozi rakety Falcon 9, už brzy bude hostit další starty. Na ISS skončila série tří údržbářských výstupů do volného prostoru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails a lietadlo

20.10.2017; 21:35 LSEČ; Canon 350D+Samyang 8/3.5; 15x27s v 3s intervaloch. 1600ISO; Tesárske Mlyňany.

Další informace »