Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Kolo od vozu z Hubbla

Uznání: ESA, NASA, Hubble

Někomu to připomíná kolo od vozu. Galaxie vpravo je známá jako Kolo od vozu vzhledem v vnějšímu oválnému vzhledu, přítomnosti centrální galaxie a paprsků jako v kole. Jinému to ovšem připadá jako komplikovaná interakce mezi galaxiemi, která čeká na vysvětlení. Galaxie Kolo od vozu je spolu s dvěma galaxiemi vlevo součástí skupiny galaxií vzdálené asi 400 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Sochaře (Sculptor). Okraj velké galaxie měří přes 100 000 světelných let a skládá se z hvězdotvorných oblastí zaplněných extrémně jasnými a hmotnými hvězdami. Prstencový tvar galaxie Kolo od vozu na obrázku je výsledkem gravitačního rozrušení, které způsobila menší galaxie, která procházela přes tu větší, stlačila mezihvězdný plyn a prach a vyvolala vlnu vznikání hvězd, která se pohybuje vně podobně jako vlny na povrchu rybníku.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Galaxie Kolo od vozu, Galaxie ve srážce, Spirální


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Maják

Z poslední noci. Tohle místo je asi kilometr a půl od hlavního města Korsiky. Tuhle noc byl navíc lehký opar a silný airglow, téměř bez struktur. Minutová expozice vycházela šíleně barevně vyblitá a nekontrastní, takže jsem nakonec udělal 5 minut expozici na každý panel, fotil jsem celkem cca hodinu a půl. Ostrůvek se jmenuje iles sanguinaires, původně jsem chtěl fotit přímo na něm, ale tohle bylo jednodušší :)

Další informace »