Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Kolo od vozu z Hubbla

Uznání: ESA, NASA, Hubble

Někomu to připomíná kolo od vozu. Galaxie vpravo je známá jako Kolo od vozu vzhledem v vnějšímu oválnému vzhledu, přítomnosti centrální galaxie a paprsků jako v kole. Jinému to ovšem připadá jako komplikovaná interakce mezi galaxiemi, která čeká na vysvětlení. Galaxie Kolo od vozu je spolu s dvěma galaxiemi vlevo součástí skupiny galaxií vzdálené asi 400 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Sochaře (Sculptor). Okraj velké galaxie měří přes 100 000 světelných let a skládá se z hvězdotvorných oblastí zaplněných extrémně jasnými a hmotnými hvězdami. Prstencový tvar galaxie Kolo od vozu na obrázku je výsledkem gravitačního rozrušení, které způsobila menší galaxie, která procházela přes tu větší, stlačila mezihvězdný plyn a prach a vyvolala vlnu vznikání hvězd, která se pohybuje vně podobně jako vlny na povrchu rybníku.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Galaxie Kolo od vozu, Galaxie ve srážce, Spirální


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »