Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6357: Hvězdná země divů

Uznání: X-ray: NASA/CXC/PSU/L. Townsley et al; Optical: UKIRT; Infrared: NASA/JPL-Caltech

V NGC 6357 z nějakých neznámých příčin vznikají nejhmotnější dosud kdy objevené hvězdy. Tato komplexní země divů vzniku hvězd je tvořena četnými filamenty prachu a plynu, které obklopují obrovské dutiny hmotných hvězdokup. Složité vzory vznikají komplexní interakcí mezihvězdných větrů, tlaku záření, magnetických polí a gravitace. Snímek, na který se díváte obsahuje nejenom viditelné světlo zachycené dalekohledem UKIRT na Havaji (modře) jako součást přehlídky SuperCosmos Sky Surveys, ale také infračervené světlo z družicového Spitzerova kosmického dalekohledu NASA (oranžová) a rentgenové světlo z družicové rentgenové observatoře Chandra organizace NASA (růžová). NGC 6357 měří asi 100 světelných let a nachází se asi 5500 světelných let daleko v souhvězdí Štíra (Scorpion). Ty nejhmotnější hvězdy, které nyní vidíme v NGC 6357, během 10 miliónů let vybuchnou.

Štítky: Hvězdokupy, Star-formation, Rentgenové paprsky


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »