Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře přes celou oblohu nad Norskem

Uznání a copyright: Sebastian Voltmer

Výše než nejvyšší dům, výše než nejvyšší hora, výše než nejvyšší letadlo se nachází království polárních září. Polární záře se jen vzácně vyskytují ve výškách pod 60 kilometrů a mohou být až 1000 kilometrů vysoko. Polární záře jsou výsledkem srážek molekul v zemské atmosféře s energetickými elektrony a protony. Při pohledu z vesmíru bývá vidět kolem jednoho z magnetických pólů Země úplný kruh polárních září. Na tomto širokoúhlém snímku, který je horizontálně komprimován, je zachycena nečekaná polární záře, která před 5 lety pokrývala celou oblohu nad východním Norskem.

Štítky: Polární záře, Norway, Mračna


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »