Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Z boku viděná NGC 891

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Velká spirální galaxie NGC 891 měří asi 100 tisíc světelných let a z naší perspektivy je vidět skoro přesně z boku. Nachází se asi 30 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Andromedy a vypadá podobně jako naše Mléčná dráha. Na první pohled má plochý, tenký galaktický disk hvězd a centrální výduť protíná uprostřed oblastmi tmavého neprůhledného prachu. Na z boku viděné NGC 891 jsou pozoruhodné filamenty prachu, který sahá stovky světelných let nad a pod centrální rovinu. Ten prach nejspíše z disku odvanuly výbuchy supernov nebo intenzivní vznikání hvězd. Na hloubkovém portrétu NGC 891 jsou z boku vidět i další slabší galaxie. (Editorská poznámka: Snímek NGC 891 původně publikovaný v tomto APODu byl nahrazen skutečným originálním autorským snímkem a také bylo příslušně upraveno autorské uznání.)

Štítky: Spirální galaxie, Ngc891, Edge on


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »