Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké finále sondy Cassini u Saturnu

Uznání: NASA, JPL-Caltech

Sonda Cassini se chystá na svůj zánik v Saturnu. Tato kosmická sonda už přes deset let obíhá a zkoumá Saturn a v září svoji misi skončí pohroužením do atmosféry. Na obrázku je diagram zbývajících oběhů Cassini, každý trvá asi jeden týden. Sonda Cassini má za pár měsíců dokončit svoje oběhy, které se budou procházet jen kousek vně nejvzdálenějšího Saturnova prstence F. Potom v dubnu měsíc Titan udělí sondě Cassini gravitační impulz na proximální dráhy a na té poslední z nich 15. září dopadne na Saturn a způsobí implozi a roztavení sondy. Oběhy velkého finále Cassiny jsou navrženy tak, aby bylo možné zaznamenat data a vůbec poprvé získat pohledy z vnitřku prstenců mezi prstenci a planetou a také některých měsíčků, které se nacházejí v prstencích. Zánik Cassini má za účel ochránit jakýkoliv život, který se může vyskytovat kolem Saturnu nebo na jeho měsících před kontaminací samotnou sondou Cassini.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Velké finále, Cassini, Saturn


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »