Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Na snímku ze sondy Cassini ze stínu vystupuje k Saturnu přivrácená polokoule zajímavého vnitřního měsíce Enceladu. Cassiniho kamera mířila v loňském listopadu ze vzdálenosti asi 130 000 kilometrů od jasného srpku měsíce téměř přímo ke Slunci a na zachycené scéně je sever nahoře. Tento vzdálený svět odráží více než 90 procent slunečního světla, což dává jeho povrchu zhruba stejnou reflektivitu jako u čerstvě napadaného sněhu. Enceladus je při průměru kolem 500 kilometrů překvapivě aktivní měsíc. Data pořízená během Cassiniho průletů a roky snímkování ukázaly na pozoruhodné jižní polární gejzíry a na možný globální oceán kapalné vody pod povrchem ledového pláště.

Štítky: Enceladus, Saturn, Cassini


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »