Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet komety 45P kolem Země

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Zemi právě minula velká koule sněhu. Je známá pod označením kometa 45P/Honda–Mrkos–Pajdušáková, nebo zkráceně 45P a k Zemi byla včera 10 krát blíže, než se Země kdy vůbec dostane ke Slunci. Kometa fotografovaná při tomto průletu předvádí řídký iontový ohon a slabou, ale rozsáhlou komu. Jeho zelenou barvu většinou způsobují vybuzené molekuly uhlíku. Kometa 45P se stala právě dost jasnou, aby mohla být unvidět i očima, i když nejblíže ke Slunci byla už v prosinci. Kometa nyní ovšem slábne, jelikož míří zpátky k oběžné dráze Jupiteru, kde tráví většinu svého času. Kilometrové jádro z ledu a prachu se do vnitřní opět vrátí Sluneční soustavy v roce 2022.

Štítky: Coma, Kometa, 45P


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »