Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víření mračen jižního Jupiteru z Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Damian Peach

Sonda Juno právě dokončila svůj čtvrtý průlet kolem Jupiteru. Kosmická sonda Juno byla vypuštěna ze Země v roce 2011, k Jupiteru přiletěla loni v červenci a před 11 dny dokončila svůj zatím poslední eliptický oběh kolem největší planety Sluneční soustavy. Na novém snímku jižní polokoule Jupiteru s vysokým rozlišením z tohoto průletu je zde dobře vidět okouzlující tapiserie vířících oblačných systémů. Ve spodní části probíhá uhlopříčně terminátor, rozhraní mezi dnem a nocí, což znamená, že se Slunce nachází vpravo nahoře. Zcela vpravo je vidět velký oranžový ovál BA. Příčina toho, proč vzory a barvy Jupiterových mračen víří není v současnosti známa. Sonda Juno bude v průběhu 6 let studovat Jupitera novými způsoby a také se pokusí zjistit, zda se pod hustou pokrývkou mraků ukrývá pevné jádro.

Štítky: Jupiter, Mračna, Juno


7. vesmírný týden 2018

7. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 2. do 18. 2. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je nad jihozápadem Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, pomalu vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy se zaměříme na otevřenou hvězdokupu M 41 pod Síriem ve Velkém psovi. Jak známo, let Falconu Heavy se vydařil. SpaceX nyní plánuje start Falconu 9 z Kalifornie. K Mezinárodní vesmírné stanici se měla vydat nákladní loď Progress MS-08, ale raketa se těsně před startem nezažehla. Chystá se také výstup do volného kosmu na ISS. Před pěti lety došlo k výbuchu velkého bolidu nad Čeljabinskou oblastí v Rusku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »