Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víření mračen jižního Jupiteru z Juno

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Damian Peach

Sonda Juno právě dokončila svůj čtvrtý průlet kolem Jupiteru. Kosmická sonda Juno byla vypuštěna ze Země v roce 2011, k Jupiteru přiletěla loni v červenci a před 11 dny dokončila svůj zatím poslední eliptický oběh kolem největší planety Sluneční soustavy. Na novém snímku jižní polokoule Jupiteru s vysokým rozlišením z tohoto průletu je zde dobře vidět okouzlující tapiserie vířících oblačných systémů. Ve spodní části probíhá uhlopříčně terminátor, rozhraní mezi dnem a nocí, což znamená, že se Slunce nachází vpravo nahoře. Zcela vpravo je vidět velký oranžový ovál BA. Příčina toho, proč vzory a barvy Jupiterových mračen víří není v současnosti známa. Sonda Juno bude v průběhu 6 let studovat Jupitera novými způsoby a také se pokusí zjistit, zda se pod hustou pokrývkou mraků ukrývá pevné jádro.

Štítky: Jupiter, Mračna, Juno


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »